KARMNIK.TV i BOCIANY.TV - FORUM

Wszystko o bocianach z Raszkowa, Lewkowa i Przygodzic (pow. ostrowski)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2014-07-15 15:33:18

Ria
Bocianolub
Data rejestracji: 2012-05-01
Liczba postów: 3,169

Sezon 2014

svwp9bx803wy20v4juev.jpg Wtorek  -

link do ostrowskiego ula http://pszczoly.tv/ qv85892x3wjupaj6so93.jpeg

Pszczoły podglądam dopiero od dwóch tygodni, ale jakoś nie potrafiłam się z nimi zżyć. Nic nie wiem na ich temat, boję się tych owadów i wydawały się takie nieciekawe, ale tak było przez kilka dni. Po kilku dniach zmieniłam swoją opinię, bo zaczęłam dostrzegać coś więcej niż ich bieganie i latanie. Podstawowe wiadomości znalazłam w internecie i teraz te pszczółki wydają się całkiem sympatyczne, jak przyjazna i ciekawska Maja i Gucio, leser i obibok. Parę podstawowych wiadomości muszę wprowadzić, bo to niezbędne przy obserwacji tych pożytecznych zwierzątek.
tpvk8n6rphuxqwbtohz.jpg

7dswdpunzvho956a63g.jpg
gpsgo2qqp3mjupys9zv.gif

Rój pszczeli składa się z królowej matki, robotnic oraz trutni, a ich gniazdo, które zbudują może składać się nawet z 50 tysięcy osobników. Pszczoła robotnica ma około 15mm długości i żyje od 4-24 tygodni, truteń 20mm i 4-5 tygodni życia przed sobą, natomiast królowa matka może żyć nawet do 7 lat i ma 22 mm wielkości.

Dalszy ciąg wykładu w następnych dniach. Natłok wiadomości nie jest wskazany. smile Wynotowałam sobie jeszcze jako ciekawostkę, że aby wyprodukować 1 kg miodu-potrzeba około 3 kg nektaru, a to oznacza plus minus 60.000 wylotów z ula. Nie dziwię się, że życie pszczółek jest takie krótkie.

Ostatnio edytowany przez Ria (2015-03-14 09:43:19)

"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta"   Oscar Wilde

#2 2014-07-16 09:36:12

Ria
Bocianolub

Odp: Sezon 2014

agcplaunv7mynn31yjnf.jpg Środa  -

Giguś zwiał na łąki to mogę znowu bajać o pszczółkach. smile
Najważniejsza w pszczelim gnieździe jest jak wiadomo królowa matka, następnie robotnice i na szarym końcu trutnie.

0pl400jdkchexizgdyyd.jpg

Królowa matka

Zadaniem królowej jest składanie jaj. Aby to było możliwe jej zbiornik nasienny /narząd układu rozrodczego/ musi zostać wypełniony nasieniem trutniów. Każda królowa kopuluje tylko raz w życiu i odbywa się to w trakcie lotu godowego w ciepły wiosenny dzień. Królowa wabi trutnie specjalnym zapachem, który truteń wyczuwa na odległość 100 m.

Robotnice

Robotnic jest najwięcej. Są przez całe życie posłuszne feromonom, które wydziela królowa-matka. Do ich codziennych czynności należą:
-czyszczenie komórek, do których królowa składa jaja
-pielęgnowanie larw-budowa plastrów
-odbieranie nektaru od zbieraczek
-zbieranie pokarmu i wody
-stróżowanie do wejścia ula
-wentylowanie ula

Trutnie

Trutnie pojawiają się w ulu na wiosnę. Nie robią kompletnie nic, czekają na lot godowy /Gucio był małym trutniem/. Te, które zaplemią królową, giną z wycieńczenia. Pozostałe trutnie, które nie dostąpiły tego "zaszczytu" wegetują w gniazdach, a jesienią gdy zaczynają się chłody, są wyrzucane i przepędzane przez robotnice. Giną z głodu i zimna.

Tak wygląda truteń. Przede wszystkim duże oczy, grubszy odwłok od robotnicy, no i poprzeczne prążki też są nieco inne.
yocp37d95wphzu3nw7tn.jpg

fu3isx4fu82r3i19azu7.jpg

Kolejny screen to robotnice zbieraczki. Każda pszczoła zbieraczka obiera sobie jeden gatunek kwiatów, z którego pobiera pyłek. Pyłek przenosi w tak zwanych kieszonkach na tylnych nogach. W raszkowskim ulu robotnice znoszą pyłek biały i żółty.
udhmdbpxcy187po9zr.jpg

kvugzapp1lhtzz1m9b69.jpg

I jeszcze jeden zrzut przedstawiający robotnice wentylujące wejście do ula, czyli utrzymujące odpowiednią temperaturę. Udało mi się trafić trzy, ale tych "wentylatorów" jest przeważnie dużo więcej. Tych pszczółek to mi naprawdę żal. Stoją nieruchomo i mocno trzepoczą skrzydełkami. Trwa to dosyć długo. Muszą znosić nie tylko ten wysiłek, ale też popychanie i potrącanie przez inne przechodzące pszczoły. Jak już ruchy skrzydeł stają się znacznie wolniejsze i widoczne dla naszego oka, osłabiona robotnica usuwa się na bok, a jej miejsce zajmuje kolejna.

u523fu1xczsoynoufb53.jpg

#3 2014-07-16 10:59:01

Ria
Bocianolub

yf54totitjoak9ft5h.jpg

Robotnice niezbyt chętnym okiem patrzą na trutnie. Czasami zauważam, że utrudniają im wejście do wnętrza ula.

0vgl7l1ut9l1v8tdxojz.jpg http://youtu.be/-9quUt4KhHE 

#4 2014-07-16 20:33:10

Ria
Bocianolub

yf54totitjoak9ft5h.jpg

Pszczoły zbijają się w kłąb przy wylocie z ula. Tak się dzieje gdy jest zbyt ciepło. Wychodzą z gniazda na zewnątrz aby nie dopuścić do przegrzania, ale w ulu może być także zbyt mało miejsca i jest po prostu ciasno. W przypadku ciasnoty czy też braku miejsca na składanie pożywienia, musi interweniować pszczelarz i dokonać tylu skomplikowanych czynności, że nie jestem w stanie tego zapamiętać. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że pszczoły to tak skomplikowana społeczność. smile
40zg5eiwhktsd85nti.jpg

#5 2014-07-17 11:35:52

Ria
Bocianolub

batqzvknxdab9ucelyd.jpg Czwartek  -

Fragment artykułu z dodatku Rzeczpospolitej Plus Minus z kwietnia 2011r.

Skąd pszczoły wiedzą, która z nich jest królową? – pytam Roberta Rybusiewicza, wiceprezesa Mazowieckiego Związku Pszczelarzy. Jest połowa kwietnia, odwiedzam pasiekę hodowlaną pod Pruszkowem. Od kilku dni w Warszawie świeci słońce, pszczoły zaczynają opuszczać ule.

– Po pierwsze, nie żadna „królowa", tylko matka pszczela. Anglicy mówią „królowa", ale prawidłowa nazwa jest polska, bo to nie matka rządzi innymi pszczołami, tylko robotnice rządzą matką. A skąd wiedzą? Feromony mówią im wszystko. Mówią, czy matka jest w ulu, gdzie jest i co mają robić. Człowiek, jak czegoś nie widzi, to myśli, że tego czegoś nie ma. Ale w rodzinie pszczelej żyje czasem nawet 80 tysięcy pszczół, większość z nich nigdy w życiu nie zobaczy matki. Ale każda będzie pracowała po to, by w ulu było jedzenie i by matka mogła składać jajeczka. Gdy przyjdzie jej kolej, robotnica będzie składać miód, nektar, propolis, pszczoły latające będą szukać pożytku, czyli pożywienia, strażniczki będą pilnować ula, świta przyboczna będzie karmić matkę mleczkiem, bo wie, że jeśli matka nie dostanie białka, to nie złoży jajeczek. A trutnie będą się lenić i obżerać. /koniec fragmentu/

Ja też uważam, że nazwa pszczela matka jest bardziej właściwa, chociaż jestem dyletantem w tej dziedzinie. smile
Dzisiaj będzie trochę wiadomości o potomstwie pszczelej matki. Matka składa w komórce plastra po jednym jaju, z którego wylegają się larwy /czerw/, a te z kolei przeistaczają się w nieruchomą poczwarkę. Dopiero z poczwarki wykluwa się dorosła postać.

Jaja i larwy pszczoły
ogw39il8ecrpcl9bylq.jpg

Poczwarki
daoa2tno680xac4l7h5j.jpg

Tak to wygląda graficznie
ax6sc7y0zdvgg5041lgy.jpg

Z zapłodnionych jaj wykluwają się samice, z niezapłodnionych, bo i takie składa matka-samce. Jaka jest rola samców-trutni to już wiemy, natomiast segregacja samic na przyszłe matki i robotnice zależy od sposobu ich odżywiania. Przyszłe matki karmione są mleczkiem do czasu przeistoczenia się w poczwarkę, natomiast robotnice i samce tylko przez okres 3 dni.
Następnym razem trochę wiadomości o trutówkach, bo takie też są w pszczelich rodzinach. Wspaniale by było gdyby wiadomości o pszczołach przekazywał nam ktoś, kto się na tym zna, bo ja tylko posiłkuję się wiadomościami z internetu i jak zdążyłam już zauważyć, różne są odpowiedzi na te same pytania i nie zawsze wiem, która jest prawidłowa.

#6 2014-07-17 19:23:44

Ria
Bocianolub

5y0fjifd16dmnqx3uyzr.jpg

Najwięcej robotnic-zbieraczek pojawia się w ulu przed godziną 19-tą. Przeważnie przynoszą biały pyłek, żółtego jest mało.
anrs6vmstkzrnrs0wn0n.jpg

Pszczółki są dzisiaj bardzo nerwowe, przynajmniej ja to tak odbieram. Na wylotku /przy wejściu do ula/ dużo ich się gromadziło przez cały dzień. Obserwowałam nawet takie niecodzienne zachowanie, które wyglądało na atak. Nagrałam film, ale jeszcze poobserwuję to bractwo, bo może to było coś całkiem normalnego, a ja wszędzie widzę przemoc. smile

Pszczoły na wylotku /to jest fachowy termin/
914fek46uple5x3wtuq.jpg

#7 2014-07-17 19:43:31

wojtek
Kiwaczek
Data rejestracji: 2014-04-25
Liczba postów: 42

Witam
nie wiedziałem że jest ul Raszków
Ja również mam pasiekę.

#8 2014-07-17 19:46:32

wojtek
Kiwaczek

Mam małe pytanko nie mogę dodać zdjęcia

#9 2014-07-17 20:10:48

wojtek
Kiwaczek

f0hjp6l0bpx3aes59y7.jpg

#10 2014-07-17 20:27:48

Ria
Bocianolub

pbn5ocd9617mu9num2d.jpg

Wojtek bardzo się cieszę, że mamy fachowca od pszczółek. Ja jestem całkowicie zielona, więc mogę popełniać masę błędów i poprawiaj mnie jak coś błędnie zinterpretuję. Napisz nam o trutówkach, bo jutro chciałam ten temat podjąć, ale nie tak uczenie tylko dostępnie, abyśmy to mogli zrozumieć, bo ten pszczółkowy świat nie jest taki prosty a niezwykle ciekawy. Wstawiłeś piękne zdjęcie. Czy to są pszczoły na wylotku? Ale brody jeszcze nie ma smile

#11 2014-07-17 20:30:20

wojtek
Kiwaczek

fzbl34bqdumj38c4xsp.jpg

#12 2014-07-17 20:42:02

wojtek
Kiwaczek

Miło mi nie opisałem zdjęć
1/ to pszczoły na wylocie
2/matka na plastrze

#13 2014-07-17 20:54:50

wojtek
Kiwaczek

Czy chodzi o trutnie  czy o trutówki  bo to nie to samo.

Pszczoły robotnice, które składają jaja, nazywamy trutówkami fizjologicznymi. Powodem rozwoju jajników u pszczół jest długotrwały brak matki w rodzinie. Substancje (feromony) produkowane przez matkę w gruczołach żuwaczkowych i gruczołach tergitowych hamują rozwój jajników robotnic i powstrzymują je od składania jaj oraz zakładania mateczników. Podobną rolę odgrywają feromony czerwiu. Dlatego w obecności matki robotnice nie czerwią,

Truteń – samiec pszczoły miodnej. Zwykle trutnie rozwijają się z jaj niezapłodnionych i są haploidalne.

Trutnie mogą się jednak również rozwijać z jaj zapłodnionych, z zygot homozygotycznych pod względem alleli płciowych i są wówczas diploidalne. Ich rozwój zarodkowy przebiega normalnie, larwy nie są mniej żywotne od larw trutni haploidalnych, ale wkrótce (ok. 6 godzin) po wykluciu się z jaj zjadane są przez pszczoły robotnice.

Masa ciała trutnia wynosi ok. 260 mg, długość 15–17 mm. Trutnie pojawiają się w ulu na wiosnę i są usuwane przez robotnice na jesieni; średnio w ulu jest ich ok. 2,5 tys. Do czasu lotu godowego pozostają zupełnie bezczynne, nie pełnią żadnych funkcji społecznych. Ich jedyną funkcją jest dostarczenie królowej nasienia. Odbywa się to w czasie lotu godowego, 6–20 metrów nad ziemią (czasami podawana jest wysokość do 50 m), zwykle w pogodny wiosenny dzień. Trutnie żyją w lecie 2–3 miesiące. Gdy zaczynają się chłody, są przepędzane i w krótkim czasie giną z głodu i zimna.

#14 2014-07-17 21:10:07

wojtek
Kiwaczek

3xjd47b9nvre5ttqmcnm.jpg

bjatijcrdsvhtr73qvz.jpg

rwu0pt0oztlp5o6vwfi.jpg

#15 2014-07-18 16:48:06

Ria
Bocianolub

o0q68fqf8i2wkjn63byg.jpg Piątek  -

Wojtek wczoraj napisał o trutówkach, a ja to jeszcze podsumuję, bo trutówki to wielkie utrapienie pszczelarzy i nikt się z tego nie cieszy. Jak już wiemy w gnieździe powinna czerwić, czyli składać jaja tylko matka. Narządy płciowe robotnic są prawie w zaniku, ale zdarza się, że w rodzinie zabraknie matki i wtedy u części robotnic rozbudowują się jajniki, a po pewnym czasie pojedyncze pszczoły zaczynają czerwić. Taką właśnie pszczołę nazywa się trutówką. Jaja przez nią składane są zawsze nie zapłodnione, toteż rozwijają się  z nich tylko trutnie. Trutówka, której jajniki zaczynają być aktywne na skutek spożywania dużej ilości pszczelego mleczka, ale jaj nie składa dopóki w gnieździe jest stara lub chora matka-to trutówka anatomiczna. Po śmierci lub usunięciu matki, trutówka anatomiczna przekształca się w trutówkę fizjologiczną i zaczyna czerwić, czyli składać jajeczka w komórkach plastra.
Uff! Tylko kilka zdań, ale dla laika temat trudny. O czerwie garbatym, trutniach karłowatych co jest związane z trutówkami, już nie będę pisać, bo może nam powstać mętlik w głowie. Jednak po jakimś czasie z raczkowania dojdziemy do postawy pionowej i będziemy przyswajać coraz więcej wiadomości o wielkiej rodzinie Mai i Gucia. smile

dlfx89cexsemckgwk6jc.jpeg6sypjsqmdzh9v4sfeu0w.jpeg 

#16 2014-07-18 20:46:29

wojtek
Kiwaczek

Najprostszą metodą „ratowania” rodziny z czerwiącymi trutówkami jest zamiana jej stanowiska z inną rodziną mającą matkę. Tę matkę należy zamknąć w klateczce (uwalnia się ją po 2 dniach), zaś rodzinie z trutówkami trzeba poddać czerwiącą matkę w izolatorze, i dodać kilka plastrów z młodym czerwiem, jak w wyżej opisanej metodzie. W ciągu kilku dni po przestawieniu rodzin nastąpi wymiana pszczół lotnych między obu rodzinami. Nie będą one mogły ściąć matek, natomiast zetną większość trutówek, a obecność młodego czerwiu powstrzyma rozwój jajników u robotnic w okresie przed zaakceptowaniem i uwolnieniem matki poddanej rodzinie z trutówkami. Matkę uwalnia się z izolatora dopiero po wykluciu się z jaj większej liczby larw, po zniszczeniu mateczników, jeśli pszczoły założyły je na dodanym czerwiu,

Czerw garbaty

bpaabxl2rukwaae677lt.jpg

kllhx159sx1k5hugftuw.jpg

#17 2014-07-18 21:21:52

wojtek
Kiwaczek

Kilka zdjęć dawnych i ozdobnych uli

rh3c5sr7m2nww2r5k0e.jpg

lyolda6vmvg4f5ygh5t.jpg

#18 2014-07-18 21:30:17

wojtek
Kiwaczek

hzo1ckygojklzfi4w8z.jpg
zn8hatfnkyn4qab6dr1.jpg
mx6o59k0s3qy69oguwyq.jpg
vky8vh2w42st1tv9ubga.jpg
35ab3d29e4g9dnw6417p.jpg

#19 2014-07-18 23:11:40

halinka
Bocianolub
Data rejestracji: 2014-01-14
Liczba postów: 735

Piątek-18 07 2014
Bardzo dziękuje Ria, i Tobie Wojtek za info...o pszczołach i fotki.
Lubię obserwować pszczoły. W dzieciństwie pomagałam kuzynowi w pracy przy pszczołach....tak z zamiłowania.
Dlatego wkleję fotkę z rannych obserwacji:
d3mic6qy6i17ony5bnx4.jpg
knnkkoqg0h82gtcmhbh8.jpg

Szczęście to uśmiech bliżniego. To serce,to słońce, to ptak. To piosenka i słowa ciepłe....Od Ciebie tylko zależy jak spojrzysz na ludzi i świat....

#20 2014-07-19 07:01:57

halinka
Bocianolub
Data rejestracji: 2014-01-14
Liczba postów: 735

Sobota 19 07 2014
Nasze pracusie już działają:
amc8lpv81xmh2amhkcbi.jpg
6f4kgapsck6holg3dma.jpg
Ten padający cień na ul, to jak zegar słoneczny?
xj8e5fho2rrg5zt4y4t.jpg

Szczęście to uśmiech bliżniego. To serce,to słońce, to ptak. To piosenka i słowa ciepłe....Od Ciebie tylko zależy jak spojrzysz na ludzi i świat....

#21 2014-07-19 10:34:59

Ria
Bocianolub

7wbluj79itm0sxnfy.jpg

Wojtek opisał jak należy ratować rodzinę zagrożoną przez trutówki. Istnieje ponad czterdzieści sposobów podawania matki do ula przez pszczelarza. Pszczoły mogą taką hodowlaną matkę zaakceptować albo nie. Jeśli nie będą jej chciały, to potraktują jak intruza, pokąsają i wyrzucą z ula. Jeśli ją zaakceptują, będzie jak swoja. Chciałam dołączyć ilustrację takiej klateczki, w której matkę na krótko się zamyka, ale w internecie jest tak wielki wybór, że nie wiem czy wszystkie służą do tego samego celu. Najlepiej jak Wojtek pokaże i klateczkę i izolator. Czerw garbaty, który wczoraj został pokazany w jego wpisie, to zasklepione larwy trutówek, czyli trutnie. Pszczelarz pozbywa się takiego czerwiu. No to kolejna lekcja przerobiona...nvszt9qilm4i6vnvvmgq.jpg
Obok podglądu na kamerę z pszczółkami w rubryce "Z ostatniej chwili" jest film TV Proart o naszym ulu. Pan Leszek Krzyżosiak, właściciel ula, mówi o pszczołach, które podglądamy. Jestem tylko zawiedziona, że nie widziałam matki pszczelej, a naprawdę wytrzeszczałam oczy. Kiepski mają ten zielony kolor. smile

Obrazy z dnia dzisiejszego i pytanie do Wojtka. Dzisiaj widziałam prawie pusty wylotek. W poprzednie dni też o tej porze, w której zazwyczaj oglądam, od pszczół się roiło. Przedwczoraj były wręcz wściekłe, wczoraj zdecydowanie spokojniejsze. Czy to znaczy, że była interwencja pszczelarza? A może wyleciały z ula? Czytałam, że w lipcu też może utworzyć się rójka.
u3uy1wu4fuija0bbcko.jpg

uf2j16btzdmy25gtxsb.jpg

Zdjęcia z ulami są piękne, ale mnie najlepiej podoba się ul ze słomianą strzechą. To taki swojski ul. smile

#22 2014-07-19 13:11:45

Ria
Bocianolub

7wbluj79itm0sxnfy.jpg

Podaję link do filmu, o którym wspomniałam w powyższym poście. Lepiej się patrzy, a ja cenię komfort. smile

https://www.youtube.com/watch?v=mwWuH7LooNE 

#23 2014-07-20 10:47:26

Ria
Bocianolub

lzojsao0nn5ycntdd9li.jpg Niedziela  -

A wczoraj, w sobotę, nasze pszczółki miały gości-tylko ja, jak zwykle za późno stawiłam się na to spotkanie. Zdążyłam jednak zauważyć jak pszczelarz wyjął ramkę z plastrem, a osiadłe na nim pszczółki szczotką zmiótł z powrotem do ula. Człowiek będzie się cieszył, że ma miód, a biedne pszczółki będą znowu tyrać od świtu do nocy aby kolejną porcję pożywienia wyprodukować.
an3lr4oqe1t0jke84zh.jpg

gywdib2cocl25gn322bz.jpg
ruejbmowsakj8p78q47.jpg

Pszczeli ul wzbogacił się o nalepkę Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich
t1h49sb37v012iz66ah.jpg

Jak tak patrzę na te pszczółki to widzę, że one nie są jednakowe. Miejsce za głową, gdzie są takie króciutkie włoski /zapewne ta część ciała ma swoją nazwę/ jedne pszczoły mają jaśniejsze, drugie ciemniejsze. Nie wiem czy to ubarwienie zależy od wieku pszczoły czy po prostu taka ich uroda. Na screenie takie dwie różne pszczółki oznaczyłam aby było wiadomo o co mi chodzi.
surwmcdydsgfb8jjessa.jpg

#24 2014-07-20 14:24:27

wojtek
Kiwaczek

Witam
cos mi tu nie gra tzyay ramkowy odkład na okres bez pokarmu to strata nie wiem jaki to teren to jest koniec pożytku podany jest
syrop;
matka na wylotku do zimy nie osiągną normalnej rodziny panowie coś nie tak. podkarpacje wojtek.

#25 2014-07-20 14:31:20

wojtek
Kiwaczek

Do pszczelarzy z Ostrowia wiel. nie wiatraki i nie komórki sa problemem tylko
Warroza – choroba wywoływana przez roztocz Varroa destructor rozwijające się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół miodnych.

Samice roztoczy żywią się hemolimfą zaatakowanych owadów. Cykl rozwojowy to 9-10 dni. W tym czasie samica roztocza składa w zasklepionych komórkach z czerwiem od 3 do 6 jaj, z których rodzi się około 2/3 samic i 1/3 samców.

Samice osiągają wielkość 1,6 mm szerokości i 1 mm długości.

Zaatakowane rodziny pszczele bez pomocy człowieka giną po około 2-3 latach i tu jest problem

Stopka

Forum oparte na FluxBB