KARMNIK.TV i BOCIANY.TV - FORUM

Wszystko o bocianach z Raszkowa, Lewkowa i Przygodzic (pow. ostrowski)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-10-10 12:05:06

Tomek Wojciechowski
Administrator
Data rejestracji: 2012-07-10
Liczba postów: 245

Inne zwierzęta

W sezonie zimowy zapraszamy Was do dyskusji o innych zwierzętach. Miłych wymian zdań smile

Administrator portalu www.bociany.tv oraz bocianiego forum. W razie pytań służę pomocą:
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
www.bociany.tv
Bociany TV - fanpage FB

#2 2017-10-12 15:17:36

Ria
Bocianolub
Data rejestracji: 2012-05-01
Liczba postów: 2,590

Odp: Inne zwierzęta

12.10. czwartek

Link do kamer   http://www.dierenparkamersfoort.nl/dier … en-kijken/

W mieście Amersfoort w Holandii jest ogród zoologiczny, a w nim czteropokoleniowa -  jedyna w tym kraju - rodzina słoni indyjskich. Obserwuję tę rodzinę już od pięciu lat i zżyłam się z nią tak, jak z lewkowskimi bocianami. Czasami wiadomości o słoniach przemycałam w innych wątkach i teraz cieszę się, że poza ptactwem możemy pisać również o ssakach i nie tylko, w utworzonej przez Admina części portalu.
Dla tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z członkami słoniowej rodziny, krótka prezentacja.

War War – najstarsza 35-letnia słonica, przywódczyni stada. Tylko samice obejmują przywództwo.
Indra – 18 lat, córka War War i Ramona
Kina – 8 lat, córka Indry i Aleksandra
Kyan – 5 lat, syn Indry i Aleksandra
Junha – niebawem skończy 7 miesięcy, córka Indry i Maurice
Thabo -  prawie 3 tygodnie, syn Kiny i Maurice

Mamy więc prababcię, córkę, wnuki i prawnuki. Pod koniec września na wybiegu widziałam samca Maurice i jego smarkatego szwagra Kyana, o czym pisałam w wątku Makov i zamieściłam zdjęcia tej dwójki. Od tej pory z Maurice już się nie spotkałam, ale Kyan czasem znika na dlużej, więc przypuszczam, że w tym czasie jest na osobnym wybiegu z dorosłym kolegą. Maurice może dołączy do stada wiosną, bo teraz z uwagi na małe słoniki byłoby to ryzykowne posunięcie, chociaż to bardzo łagodny 16-letni samiec, ale licho nie śpi… Lepiej nich swoje dzieci najpierw pozna przez siatkę. Słowo wstępne zostało napisane smile.

Jeszcze jako ciekawostkę mogę podać, że rodzice War War są nieznani, a to by wskazywało, że urodziła się poza ogrodem zoologicznym i została albo porzucona, albo jej matka umarła. Pewnie gdzieś tam na holenderskich portalach jest to wyjaśnione.

bandicam_2017-10-09_15-24-01-297.jpg

Pierwsza Indra, ostatnia Kina. Matki wychodzą na świeże powietrze.
bandicam_2017-10-08_13-43-01-172.jpg

Kilka dni temu natknęłam się na zabawę malutkiego Thabo z jego siostrą Junhą. Szkoda, że słoniątka nie wybrały sobie miejsca bardziej odsłoniętego, ale i tak można zobaczyć te charakterystyczne zapasy, popychania, a im mocniejsze pchnięcie i do tego jeszcze upadek, tym większa radość.

https://youtu.be/SjHf6NE-Jm8   

"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta"   Oscar Wilde

#3 2017-10-16 14:15:37

Ria
Bocianolub

16.10. - poniedziałek

Rożnica wieku, że tak powiem górnolotnie smile, pomiędzy Junhą a Thabo wynosi równe sześć miesięcy. Junha urodziła się 25 marca br, a Thabo 25 września i jako starsza siostra jest bardzo zainteresowana swoim braciszkiem. Naśladuje swoją mamę, babcię i kiedy mały miał kilka dni i zawędrował pod brzuch Indry, to Junha od razu przepędziła go w kierunku Kiny, bo widziała jak dorosłe samice tak robią. Teraz Thabo już wie, że musi trzymać się matki, ale czasami odskoczy ze starszą siostrą na pewną odległość. Bywa, że Kina musi go gonić, bo słoniki szybko biegną. Junha ma dobre, krótkie sprinty i z tym podniesionym ogonem, szczecinką na grzbiecie, wygląda jak mały guziec smile.

Dwa wędrowniczki.
bandicam_2017-10-15_17-23-15-740.jpg

Nie widziałam aby Kyan był trochę "ciężki" dla małych słoników (siostra i siostrzeniec), ale Kina chyba tak do końca nie ufa bratu. Stara się wymijać Kyana i nie pozwala mu na bliski kontakt z małym - chyba, że bardzo króciutko.

Thabo podchodzi do Junhy, która zabawia się kopaniem opony.
bandicam_2017-10-14_09-57-59-602.jpg

Kyan zobaczył maluchy razem i od razu do nich pospieszył...
bandicam_2017-10-14_09-58-03-595.jpg

...ale Kina odrodziła Kyana od swojego dziecka.
bandicam_2017-10-14_09-58-10-294.jpg

War War, jak przystało na przywódczynię stada, ma na wszystko oko. Spokojnie żuje sobie swoje siano, ale wszystko rejestruje. Tak było dzisiaj. Każdego ranka, mniej więcej o tym samym czasie, otwiera się ciężka, metalowa brama i słonie w odpowiedniej kolejności wchodzą do innych pomieszczeń, gdzie sprawdza się ich stan zdrowia, ogląda zęby, czyści łapy, urządza kąpiel jeżeli tego wymagają i przy okazji testuje się czy prawidłowo reagują na polecenia opiekunów, a młode słoniki uczy się tych poleceń. Pierwsza z zagrody wyszła Indra z Junhą i Kyanem, a babcia War War i Kina z małym czekały na swoja kolejkę. Kina nie zauważyła, że jej synek pognał za Junhą i to właśnie babcia zwróciła Kinie uwagę. Cała ta scena jest na filmie.

https://youtu.be/Vy6t7JIUlI8 

#4 2017-10-18 13:33:56

Ria
Bocianolub

18 październik - środa

Dzisiaj pojawiła się nowa ekipa sprzątaczy, trzech młodych chłopaków i tylko pani, kierująca wózkiem, to stała opiekunka słoni. Chłopaki mają koszulki z logo zoo i przypuszczam, że wcielili się w rolę wolontariuszy, czy też odrabiają jakieś prace społeczne smile.
bandicam_2017-10-18_10-12-53-314.jpg

Kyan, jak już wspominałam, czuje się trochę samotny w swojej rodzinie, chociaż od czasu do czasu ktoś się nim zainteresuje, ale na krótko. Wczoraj i dzisiaj zaobserwowałam piękne sceny, jak mama Indra i babcia War War głaskały go po głowie i grzbiecie swoimi trąbami, a on stał cichutko i poddawał się tym pieszczotom. Wydawało się, i tak było z pewnością, że samice chciały mu wynagrodzić to osamotnienie. Kyan to jeszcze ciągle taki podrośnięty dzieciak. Nieraz widzę jak chodzi za matką.

Kyan i Indra
bandicam_2017-10-18_09-45-31-225.jpg

Wiadomo kto to smile.
bandicam_2017-10-18_12-47-20-096.jpg

Maluchy

https://youtu.be/9i2wpKjcQ94 

#5 2017-10-23 20:31:55

Ria
Bocianolub

23.10. - poniedziałek

Junha bardzo kocha swojego braciszka, ale od czasu do czasu lubi nim porządzić, bo Junha jest starsza i więcej wie o życiu smile.

22549485_1443651335672524_8666999387812602818_n.jpg 

#6 2017-10-25 13:27:25

Ria
Bocianolub

25.10. - środa

Słoniczka Junha ma niespożytą energię i wciąga do swoich zabaw małego Thabo. Kina często matkuje swojej małej siostrze i właściwie to ma dwoje dzieci na głowie. Czasami próbuje odsunąć Junhę nogą albo trąbą, ale daremny trud, a Indra nie reaguje. Kina jest bardzo podporządkowana babci i mamie, a Indra matce War War. Kyan czasami wyłamuje się z tej reguły względem Indry, ale gdy tuż obok stoi babcia, nie ma zmiłuj się. Jakieś dwa tygodnie temu widziałam jak Kyan sprzeciwia się matce i błyskawiczną reakcję War War. Pchnęła Kyana tak mocno, że pal, na który wpadł, zachybotał. Babcia po prostu się wkurzyła. Co ciekawe... Indra chyba nie spodziewała się takiego ataku na jej syna, bo delikatnie dotknęła War War trąbą, jakby prosząc o darowanie kary. Babcia zrobiła jeszcze parę kroków za wnukiem, który szybko się oddalał, ale na tym się skończyło. Sprawdziłam w następnej kamerze. W stadach tych potężnych i silnych zwierząt muszą być przestrzegane reguły, a przywódczyni stada wszyscy posłuszni. Tego wymaga się nawet od małych słoniątek, które wiedzą, że seniorka może je ukarać, nawet jeżeli tego nie zrobi matka.

Najlepsze zabawy są w piasku.
bandicam_2017-10-24_12-50-24-506.jpg

Po szaleństwach Junha zgłodniała.
bandicam_2017-10-24_12-53-44-518.jpg

https://youtu.be/_FBOvd2i9Kg 

#7 2017-10-27 16:37:41

Ria
Bocianolub

27.10. - piątek

Jak już wcześniej wspomniałam, przy słoniach pracują młodzi chłopcy i dzisiaj jednemu z nich, opiekun pozwolił pogłaskać Junhę. Junha była zachwycona, chłopak też, a obok kraty stała spokojnie Indra i jak jej córka już się człowiekiem nacieszyła, ona też podeszła po porcję głaskań. To głaskanie połączone jest również ze smakołykiem. Indra o tym wie i takiej przyjemności sobie nie odmówi. Ta scena na filmie.
1 listopada Seniorka War War i jej wnuk Kyan mają urodziny i moja koleżanka Mirka również, chociaż nie jest słoniem. Wspólny tort urodzinowy pewnie będzie podany dopiero 10 listopada, bo do solenizantów dołączy Kina. Osiem lat młoda mamusia skończy.

https://youtu.be/hwoLszgpe9E 

#8 2017-10-27 18:03:46

iga
Bocianolub
Data rejestracji: 2013-04-24
Liczba postów: 993

Bardzo się cieszę , że  mamy wątek gdzie  mogę  tyle dowiedzieć się o " słoniowej " rodzince . Podglądam je od kilku lat a teraz okoliczności  sprawiły , że nie mogę tyle czasu im poświęcić więc wieści  z forum są nieocenione . Podobnie  jak nieoceniona  jest Ria smile Dziękuję  bardzo za bieżące  informacje o życiu  słoni , za piękne fotki szczególnie  maluszków , za filmiki ale też za wszystkie wygrzebane ciekawostki . Że Kyan obchodzi urodziny 1 listopada to wiem bo byłam przy jego narodzinach ale  o babce War War dowiedziałam się dopiero  z powyższego  postu. 
Ria  jak zawsze  jesteś przygotowana  na 5 z plusem  smile smile

#9 2017-10-29 09:48:56

Ria
Bocianolub

29.10. - niedziela

Narodzie! Spójrz na fryzurę Junhy. Czegoś takiego żaden stylista nie wymyśli.

Juunha.jpg

Te małe słoniki jeszcze przyprawią matki o ból głowy.
22555243_1822385591385462_2341282653869861262_n.jpg

W tej rodzinie Kyan najwcześniej kładzie się spać. Właściwie to nie wiem czy śpi, ale leży i nie rusza się. Wczoraj było to około godziny 19-tej. Maluchy jeszcze wędrowały samopas po zagrodzie, słonice przeżuwały siano, a Kyan położył się na swoim miejscu i z pewnością chciał mieć święty spokój. Wszędobylska Junha zakłóciła te jego marzenia, a Thabo też dołączył do siostry, chociaż nie mógł jej dorównać.

https://youtu.be/xU1hcV1H3sw

Dzięki Iga smile. Doskonale pamiętam ten dzień, a właściwie dwa dni, dzień przed porodem i dzień narodzin Kyana. Pierwszy raz działo się to na moich oczach. Indra została w zagrodzie tylko z Kiną. War War i Mimi  oddzielono od niej. Kina cały czas była przy matce, a potem to jej ogromne zaciekawienie jak Kyan się pojawił. Od tamtego czasu wielką sympatią darzę słonie.

#10 2017-10-30 18:49:15

PaGra
Nielot
Data rejestracji: 2014-09-25
Liczba postów: 53

Ria. Czy wiesz dlaczego słonie mają usunięte kły?
Wspaniała jest Twoja relacja o życiu tej rodziny jak i pensjonariuszy w Makovie.Dziękuję.

#11 2017-10-31 13:32:54

Ria
Bocianolub

31.10. - wtorek

Witajcie!!!
Czarownice_95.png

Miło mi PaGra. Pozdrawiam smile. Samice słonia indyjskiego nie mają kłów (prawidłowa nazwa ciosy lub siekacze), albo bardzo małe, w przeciwieństwie do słoni afrykańskich, u których ciosy występują u osobników obojga płci. Nasz pięcioletni Kyan pierwsze siekacze już stracił, a te, którymi obecnie się szczyci - są już na stałe. Nie pamiętam czy ta wymiana ząbków smile miała miejsce w ubiegłym roku czy bieżącym. Nie zachowałam zdjęć z Facebooka.

"Czysta" Junha. Foto Tumbir
junha_foto_Tumbir_2.jpg

junha_foto_Tumbir_1.jpg
35947655280_6f2a7b65fb_b.jpg

Thabo też nie ma nic przeciwko reporterom.
Thabo.jpg

Bardzo późny wieczór, a właściwie to już początek nocy. Godzina 21.30. Indra ze swoją córką i Kyan zasypiają. Kina stoi w głębi i  przeżuwa, ale Thobo jeszcze nie śpi, a War War stoi nieopodal Kyana, ale zasłania ją pal. Niedługo i te dwie samice się położą i Thabo zrobi to samo. W okresie letnim rano wstawały miedzy godziną piątą a szóstą. Nie wiem jak teraz, jeszcze nie sprawdziłam.

bandicam_2017-10-29_21-37-25-191.jpg 

Ostatnio edytowany przez Ria (2017-10-31 14:13:38)

#12 2017-10-31 18:49:19

kkasia
Młody lotnik
Data rejestracji: 2014-12-27
Liczba postów: 118

PaGra wprawdzie Ria już odpowiedziała na Twoje pytanie ale podam Ci jeszcze link do artykułu,
w którym znajdziesz więcej informacji na interesujący Cię temat.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … ystko.html

Ostatnio edytowany przez kkasia (2017-10-31 19:02:17)

#13 2017-10-31 21:23:21

PaGra
Nielot

Oglądam mnóstwo filmów przyrodniczych.W tym także były  o słoniach indyjskich,ale  nie zwróciłam uwagi na to,że one nie mają ciosów. Pała ze spostrzegawczości.

#14 2017-11-02 17:09:34

Ria
Bocianolub

2.11. - czwartek

Nowa osoba pojawiła się przy słoniach. Młoda dziewczyna z dużą energią, ale nie wiem czy to pracownik czy np. studentka weterynarii odbywająca praktykę? Przez trzy dni patrzyłam jak sprząta zagrodę słoni i jestem dla niej pełna podziwu. Jest najlepsza z tych wszystkich młodych ludzi, którzy ostatnio się tam przewinęli.

To ta brunetka,
bandicam_2017-11-01_13-30-08-967.jpg

a po skończonej pracy wyszła "drzwiami" do słoni. Jeszcze tego nie widziałam smile.
bandicam_2017-11-02_12-37-46-250.jpg

Macie okazję zobaczyć jak Kyan kładzie się spać, a wczoraj na Facebooku otrzymał mnóstwo życzeń urodzinowych i laurek. Holendrzy są zdecydowanie bardziej otwarci od nas.

https://youtu.be/4CKLm17m1ag

I drugi króciutki film z dzisiejszego dnia. Juna wykąpała się w sadzawce, a potem (tego już na filmie nie ma) wytarzała się w piasku. Istne prosię. Słoniki najchętniej tarzają się w błocie. W San Diego, opiekunowie czasem robią im taką błotną zabawę i proszę mi wierzyć, że to przedni widok, przepiękny widok.

https://youtu.be/BdjklIA8tzE 

#15 2017-11-08 11:33:14

Ria
Bocianolub

8.11. - środa

Kyan od rana jest w złym humorze, a ponieważ nie może zaczepić babci czy matki, ofiarą pada siostra Kina. Zauważcie na filmie, że Indra nie reaguje na występki syna chociaż stoi w pobliżu Kiny i dopiero War War wkracza do akcji. Jak już wcześniej wspomniałam, sprawy rodzinne załatwia przywódczyni stada. Kyan jest nastolatkiem, nie ma nikogo do "męskich" zabaw to i czasami robi się krnąbrny, a tego w stadzie się nie toleruje. Dyrekcja Zoo pewnie już ma dla niego miejsce w innym ogrodzie, bo takich spraw nie załatwia się w ostatniej chwili.
Pisałam w wątku Makov, że 27 września br na wybiegu pojawił się Maurice i wlepiłam te poniższe screeny.
bandicam_2017-09-27_14-09-06-094.jpg

bandicam_2017-09-27_14-09-55-100.jpg

Od tej pory samca nie widziałam i nic nie wiem na ten temat. Były relacje wideo opiekunów słoni na FB, ale niestety w języku niderlandzkim i kto mi to miał przetłumaczyć sad ? Z pewnością jakaś informacja na ten temat była.

https://youtu.be/_oMsA2qiqB0 

#16 2017-11-08 21:43:17

PaGra
Nielot

Niestety z braku czasu nie oglądam słoni przez dłuższy czas w ciągu dnia,ale zauważyłam że jeden z nich często stoi samotnie i cały czas się kołysze. To z nudów,a może ma depresję?

#17 2017-11-09 16:02:08

Ria
Bocianolub

9.11. - czwartek

Stojąca bardzo często samotnie słonica, to War War. Nie ma specjalnych zadań, bo dziećmi zajmują się ich matki, więc może sobie poleniuchować, ale i tak ma oczy dookoła głowy. To mała rodzina i w zasadzie bezproblemowa, tylko czasami Kyana trzeba ustawić i babcia to robi, ale nie znęca się nad nim smile.
Co do kołysania? Przyznam szczerze PaGra, że nie wiem. Na pewno nie jest to spowodowane nudą, bo Indra przed porodem Kyana cały dzień się kołysała i z pewnością odczuwała już dyskomfort, a to kłóci się z nudą. Młode słonie Kina, Kyan tego nie robią i być może ten zwyczaj kiwania się cechuje już dojrzałe słonie. W naturze słonie przemierzają duże odległości, zajęte są poszukiwaniem pożywienia i nie mogą sobie pozwolić na długotrwałe relaksy smile, w ogrodach zoologicznych przestrzeń jest zdecydowanie mniejsza, wszystko podane na tacy, więc i zachowania są trochę inne. Teraz w trakcie pisania wpadła mi taka myśl, że kiwanie może być jakąś formą gimnastyki karku. Trąba słonia afrykańskiego waży od 150 - 200 kg, indyjskiego mniej, bo to mniejszy słoń, ale jakby nie było, ciężar znaczny - tym bardziej, że trąba jest przeważnie opuszczona. Nieraz widzę jak War War czy Indra kładą trąbę na wyrostki pali. Może to jest jakieś odprężenie i to kiwanie też może mieć taką przyczynę.

#18 2017-11-10 14:06:48

Ria
Bocianolub

10.11. - piątek

Mały Thabo już nie jest kierowany przez babcię i prababcię do swojej mamy Kiny i często spaceruje sobie w znacznym oddaleniu od matki. Tylko spać lubi przy niej, ale już nie pod brzuchem, tylko obok. Jego kontakty z wujkiem Kyanem też są coraz lepsze, tzn. podchodzi do niego, nawet trochę się ociera, a Kina już nerwowo nie reaguje. Pozwala. Junha oczywiście już całkiem "wyzwolona", a Indra wolna od opieki nad swoją najmłodszą, bo dziecię często kręci się koło Kiny i Thabo. Dobrze, że chociaż karmi smile.

War War można poznać po pryszczu na zadzie. Czasami jest on większy, czasami mniejszy, a czasem pojawia się drugi, mniej znaczny.
bandicam_2017-11-10_10-02-20-857.jpg 

#19 2017-11-10 17:51:09

Ria
Bocianolub

Dopiero teraz donoszę o dzisiejszych urodzinach Kiny, bo wcześniej nie mogłam. Kina ma 8 lat. Były trzy "torty", dla niej, Kyana i babci War War (trochę spóźnionych solenizantów), była publiczność, czyli goście, przemówienie okolicznościowe i był deszcz. Najwięcej radości miał Thabo, bo i pobawił się oponą z Junhą i wytarzał w mamusi torcie. Było przecudnie, ale wszystkiego nie zarejestrowałam, tylko fragmenty.

Trzy torty i imię dzisiejszej solenizantki.
bandicam_2017-11-10_13-23-11-811.jpg

Kina ze swoim dzieckiem.
bandicam_2017-11-10_16-02-20-677.jpg

Na filmie pierwszy do smakołyków podbiegł Kyan (jak zwykle), ale musiał ustąpić miejsca babci, a potem matce. Kina od razu wiedziała gdzie się kierować. Takie sytuacje pozwalają dostrzec hierarchię w tej rodzinie. War War is best!

https://youtu.be/_zC9q6AkSdw 

#20 2017-11-13 19:52:11

Ria
Bocianolub

13.11. - poniedziałek

Sprawdziłam, o której słonie wstają rano o tej porze roku. Około godziny 5-tej. Dzisiaj pierwsza wstała Indra, ostatnia War War. Wstają jedno po drugim, bez żadnego ociągania się. W naturze też tak z pewnością jest.

Cztery dorosłe słonie zaznaczone.
wwww.jpg

Dzisiaj opiekunka wysypała dwie duże paczki Plospanu. To materiał ściółkowy wytworzony z drewna, dobrze wchłaniający obornik.
bandicam_2017-11-13_15-10-13-845.jpg

Kiedy słonie wróciły z wybiegu, War War i Indra musiały sprawdzić co to jest.

https://youtu.be/_zC9q6AkSdw

Riva napisała mi dzisiaj w mejlu, co może być przyczyną kołysania się  słonic i jest to bardzo prawdopodobne. Dziękuję Riva smile.

War War cierpi na stereotypię.  STEREOTYPIA
– zaburzenie psychiczne objawiające się powtarzaniem takiego samego ruchu np.
notoryczne kiwanie się, ustawiczne ruszanie głową. Choroba ta wynika ze stresu
spowodowanego brakiem do normalnego życia przestrzeni. Związana jest również z
zamknięciem i zniewoleniem. Ciągłe powtarzanie bezcelowych ruchów-to
najczęściej obserwowane nienaturalne zachowania wśród zwierząt trzymanych w
niewoli. 

#21 2017-11-18 15:54:46

Ria
Bocianolub

18.11. - sobota

Dzisiaj Koleżanka (dziękuję!) zwróciła mi uwagę, że w ostatnim poście wlepiłam link do niewłaściwego filmu. Prostuję pomyłkę i daję ten właściwy, pokazujący jak babcia i prababcia przetestowały plospan. Junha też dołączyła się do tego sprawdzianu.

https://youtu.be/9A81IKGRT9A

Niektórzy obserwatorzy pewnie się zastanawiają, w którym miejscu słonie mają poidło, bo ciągle widać je przeżuwające, a nie pijące. Jeśli mam być szczera, to ja dopiero od niedawna o tym wiem, ale myślałam już znacznie wcześniej big_smile. Przy furcie prowadzącej na wybieg jest jeden pojemnik z bieżącą wodą, a naprzeciw pomiędzy bramami umieszczono drugie poidło. Na wybiegu też takie punkty muszą być umieszczone. Słoń azjatycki dziennie wypija od 80 - 150 litrów wody, pobierając jednorazowo do trąby 5 - 10 litrów.

War war pije wodę.
pojiemnik_z_wod.jpg

Wczoraj opiekunowie zawiesili zabawkę (ciężką kulę) dla małych słoników i Junha od razu się nią zainteresowała, ale na krótko. Jej bardziej podobała się wisząca opona.
bandicam_2017-11-17_14-34-35-390.jpg

bandicam_2017-11-17_14-38-23-150.jpg

I jeszcze widoczne na zrzucie małe ciosiki (siekacze) u Indry. U War War nie widziałam.
bandicam_2017-11-14_11-16-54-245_2.jpg

#22 2017-11-21 12:43:01

Ria
Bocianolub

21.11. - wtorek

Wczoraj duża grupa dzieci przyszła odwiedzić słonie i miały okazję zobaczyć również ich "mieszkanie", które ktoś nazwał salonem gigantów smile. Jeden z opiekunów słoni wygłosił krótką prelekcję, a kilka dwunożnych ancymonków poskakało sobie na pryzmach piasku. Zostali przywołani do porządku przez wychowawczynię i dołączyli do grupy.

bandicam_2017-11-20_13-30-34-958.jpg

Kiedy dzieci poszły, słonie wróciły do zagrody, bo padał deszcz. Miały mokre grzbiety, ale War War pewnie tej wilgoci było za mało, bo nie tylko piła wodę z poidła, ale również oblała sobie nogi. Zrobiła to dwa razy, a wodę pobrała 10 razy. Liczyłam!

Kina i maluchy.
bandicam_2017-11-19_13-20-06-208.jpg

Kina czasem musztruje Junhę. Kiedy wczoraj Junha stanęła jej na drodze i nie zamierzała ustąpić miejsca starszej siostrze, to ta dosyć energicznie ją odepchnęła, nie ruszając oczywiście swojego synka, który też mamusi nie uszanował, ale to jest jej oczko w głowie. Chyba zaczyna się wychowanie ośmiomiesięcznej samiczki smile.   

#23 2017-11-23 16:35:53

Ria
Bocianolub

23.11. czwartek

Kilka ciekawostek „wydłubałam” wczoraj z portali holenderskich na temat słoni azjatyckich w Dierenparku. Teren, na którym obecnie przebywa rodzina War War to nowe siedlisko, którego budowa trwała około półtora roku. Najpierw oddano do użytku część mieszkalną, a potem zewnętrzną, czyli wybieg. Wnętrze ma 750 metrów kwadratowych i jest trzecim pod względem wielkości w Europie. Wg znawców taka przestrzeń jest odpowiednia dla dużego stada słoni. Część zewnętrzna razem ze stawem wynosi 3300 metrów kwadratowych. Ja te przestrzenie oceniam wg mojego mieszkania, więc wychodzi mi, że jest nieźle i bardzo dobrze, bo skoro już są w niewoli, niech ta niewola nie będzie im zbyt uciążliwą.
Tyle o Imperium Gigantów, teraz trochę o słoniach.  Samice War War, Mimi i Jula (nie spokrewnione ze sobą) zostały sprowadzone z Birmy. Nie żyły na swobodzie, były wykorzystywane przez człowieka do pracy. Wydaje mi się, że od razu wszystkie trzy zamieszkały w Amersfoort, chociaż nie jest pewna. Mimi, o której mówiło się ciocia pamiętam, bo podglądanie tych zwierząt zaczęłam od narodzin Kyana, a Mimi wtedy jeszcze żyła. Musiano poddać ją eutanazji, bo bardzo cierpiała na chorobę reumatyczną nóg. Lekarstwa przestały skutkować, sytuacja była patowa. Jedna z opiekunek opisała jak słonie żegnały Mimi. Podchodziły kolejno do nieżyjącej już współtowarzyszki i dotykały ją trąbą. Pierwsza podeszła War War, potem Indra, Kina, tylko Kyan nie chciał podejść. On był jeszcze mały.
Juli nie znałam, bo już była przeniesiona do innego zoo, ale oglądałam liczne filmy na YT, na których poznałam również Aleksandra, ojca Kiny i Kyana. Dalszy ciąg następnym razem.

Zdjęcie Junhy z 12 listopada. A jak się cieszy!
Junha.jpg

Z Junhy jest okropny pieszczoch smile. Pozwala się klepać, głaskać, po prostu chce się bawić. Babcia i matka pozwalały na to. Mają zaufanie do swoich opiekunów.

https://youtu.be/lF16CFyfd1M 

#24 2017-11-25 19:49:29

Ria
Bocianolub

25.11. - sobota

Dalszy ciąg historii o mieszkańcach Imperium Gigantów. Zapraszam smile

Indra urodziła się w Amersfoort 5 kwietnia 1999 r. Jej matka War War miała wtedy 17 lat. Czy Indra była jej pierwszym dzieckiem? Nie wiem. Nie natknęłam się na żadną informację. Wiem tylko, że miała ciężki charakter i dlatego nadano jej imię War War, czyli Wojna Wojna w dosłownym tłumaczeniu. W tym czasie był już w stadzie samiec Sammy. Żadna z dorosłych pań nie została obdarzona potomstwem przez Sammiego, dopiero Indra, gdy była już zdolna do zapłodnienia – zaszła z nim w ciążę. W kwietniu 2007 roku urodziła chłopca, któremu niestety nie dane było żyć. W Internecie natrafiałam na skąpe informacje, które były sprzeczne. Jedne powiadamiały, że to War War zabiła dziecko – inne, że Indra. Kilka dni temu wyczytałam, że po urodzeniu się słoniątka, babcia kopnęła go mocno, a Indra bardzo zdenerwowana zadeptała. Gdy rodzi się dziecko, matki od razu nie są zbyt opiekuńcze i dlatego maluchem zajmuje się babcia. W tym przypadku instynkt zawiódł. Babcia była agresywna. Na szczęście w ogrodach zoologicznych tego rodzaju przypadki są coraz rzadsze, ale nadal się zdarzają, a opiekunowie, jeżeli nie zachodzi nadzwyczajna potrzeba - nie ingerują.

Pół roku później miejsce Sammiego zajął Aleksander, o cztery lata starszy od matki Indry. Urodził się w szczególnym dniu; 1 stycznia 1978 r. To był bardzo sympatyczny słoń. Nie próżnował, wiedział po co przyjechał do Dierenparku. Indra szybko znalazła się w odmiennym stanie, a kiedy Aleksander przenosił się do innego zoo, do kolejnych, czekających na niego pań, Kina zdążyła się urodzić, trochę podrosnąć, a jej mama znowu nosiła w brzuchu kolejne dziecko, Kyana  smile.

Pisałam o cioci Mimi. Lubiłam ją, bo była przyjazna Indrze (też ją wychowywała) i świetnie dogadywała się z małą Kiną. Tak jak to ciocia potrafi. One ją lubiły, a Mimi je. Mimi lubił także Aleksander i to bardzo. Na filmach można było zobaczyć jak oplatają się trąbami, co jest oznaką sympatii u słoni, jak spacerują. Idealna para do spłodzenia potomstwa, ale niestety było to niemożliwe. Mimi już wtedy miała problem z  nogami i za każdym razem kiedy Aleksander próbował ją pokryć, siadała na tylnych nogach. Nie była w stanie unieść ciężaru partnera. Było mi jej serdecznie żal, a jej śmierć bardzo przeżyłam. Zresztą nie tylko ja.

Po Aleksandrze był jeszcze Chammundi. Gonił wszystkie słonice, ale tak właściwie to żadna nie była dla niego. Mimi miała problem z nogami, Indra była ciężarna, a War War amorami nie była zainteresowana. Ponadto Chammundi to był taki dzikus; biegał, ryczał i straszył. To nie to, co ułożony Aleksander, czy Maurice, ostatni męski przyjaciel, bardzo bliski przyjaciel tej rodziny, ojciec Junhy i Thabo. Maurice to ideał. Resztę znacie smile.

To Chammundi, Kina i Kyan. W stosunku do dzieci był spokojny. Aleksander wyglądał tak samo. Również miał jeden, długi siekacz.
bandicam_2017-11-25_10-45-40-315.jpg

Z dzisiejszego dnia. Króciutki 40-sekundowy film. Po lewej stronie ekranu widać małego ptaszka, a kiedy podfrunął blisko War War, słonica przepędziła go. Zdawało się, że nic nie widzi poza gałązkami, które przeżuwała, a małego ociupka zauważyła. Pogratulować. Mówiłam, że War War ma oczy dookoła głowy.

https://youtu.be/s3B_8mFLhFU 

#25 2017-11-25 23:15:48

krakuska
Młody lotnik
Data rejestracji: 2014-09-21
Liczba postów: 100

Dzięki Ria  za fotki i filmiki ale przede wszystkim za to że zawsze wyszperasz coś ciekawego i dzielisz sie wiadomościami smile

Stopka

Forum oparte na FluxBB