KARMNIK.TV i BOCIANY.TV - FORUM

Wszystko o bocianach z Raszkowa, Lewkowa i Przygodzic (pow. ostrowski)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-10-10 12:05:06

Tomek Wojciechowski
Administrator
Data rejestracji: 2012-07-10
Liczba postów: 245

Inne zwierzęta

W sezonie zimowy zapraszamy Was do dyskusji o innych zwierzętach. Miłych wymian zdań smile

Administrator portalu www.bociany.tv oraz bocianiego forum. W razie pytań służę pomocą:
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
www.bociany.tv
Bociany TV - fanpage FB

#2 2017-10-12 15:17:36

Ria
Bocianolub
Data rejestracji: 2012-05-01
Liczba postów: 2,554

Odp: Inne zwierzęta

12.10. czwartek

Link do kamer   http://www.dierenparkamersfoort.nl/dier … en-kijken/

W mieście Amersfoort w Holandii jest ogród zoologiczny, a w nim czteropokoleniowa -  jedyna w tym kraju - rodzina słoni indyjskich. Obserwuję tę rodzinę już od pięciu lat i zżyłam się z nią tak, jak z lewkowskimi bocianami. Czasami wiadomości o słoniach przemycałam w innych wątkach i teraz cieszę się, że poza ptactwem możemy pisać również o ssakach i nie tylko, w utworzonej przez Admina części portalu.
Dla tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z członkami słoniowej rodziny, krótka prezentacja.

War War – najstarsza 35-letnia słonica, przywódczyni stada. Tylko samice obejmują przywództwo.
Indra – 18 lat, córka War War i Ramona
Kina – 8 lat, córka Indry i Aleksandra
Kyan – 5 lat, syn Indry i Aleksandra
Junha – niebawem skończy 7 miesięcy, córka Indry i Maurice
Thabo -  prawie 3 tygodnie, syn Kiny i Maurice

Mamy więc prababcię, córkę, wnuki i prawnuki. Pod koniec września na wybiegu widziałam samca Maurice i jego smarkatego szwagra Kyana, o czym pisałam w wątku Makov i zamieściłam zdjęcia tej dwójki. Od tej pory z Maurice już się nie spotkałam, ale Kyan czasem znika na dlużej, więc przypuszczam, że w tym czasie jest na osobnym wybiegu z dorosłym kolegą. Maurice może dołączy do stada wiosną, bo teraz z uwagi na małe słoniki byłoby to ryzykowne posunięcie, chociaż to bardzo łagodny 16-letni samiec, ale licho nie śpi… Lepiej nich swoje dzieci najpierw pozna przez siatkę. Słowo wstępne zostało napisane smile.

Jeszcze jako ciekawostkę mogę podać, że rodzice War War są nieznani, a to by wskazywało, że urodziła się poza ogrodem zoologicznym i została albo porzucona, albo jej matka umarła. Pewnie gdzieś tam na holenderskich portalach jest to wyjaśnione.

bandicam_2017-10-09_15-24-01-297.jpg

Pierwsza Indra, ostatnia Kina. Matki wychodzą na świeże powietrze.
bandicam_2017-10-08_13-43-01-172.jpg

Kilka dni temu natknęłam się na zabawę malutkiego Thabo z jego siostrą Junhą. Szkoda, że słoniątka nie wybrały sobie miejsca bardziej odsłoniętego, ale i tak można zobaczyć te charakterystyczne zapasy, popychania, a im mocniejsze pchnięcie i do tego jeszcze upadek, tym większa radość.

https://youtu.be/SjHf6NE-Jm8   

"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta"   Oscar Wilde

#3 2017-10-16 14:15:37

Ria
Bocianolub

16.10. - poniedziałek

Rożnica wieku, że tak powiem górnolotnie smile, pomiędzy Junhą a Thabo wynosi równe sześć miesięcy. Junha urodziła się 25 marca br, a Thabo 25 września i jako starsza siostra jest bardzo zainteresowana swoim braciszkiem. Naśladuje swoją mamę, babcię i kiedy mały miał kilka dni i zawędrował pod brzuch Indry, to Junha od razu przepędziła go w kierunku Kiny, bo widziała jak dorosłe samice tak robią. Teraz Thabo już wie, że musi trzymać się matki, ale czasami odskoczy ze starszą siostrą na pewną odległość. Bywa, że Kina musi go gonić, bo słoniki szybko biegną. Junha ma dobre, krótkie sprinty i z tym podniesionym ogonem, szczecinką na grzbiecie, wygląda jak mały guziec smile.

Dwa wędrowniczki.
bandicam_2017-10-15_17-23-15-740.jpg

Nie widziałam aby Kyan był trochę "ciężki" dla małych słoników (siostra i siostrzeniec), ale Kina chyba tak do końca nie ufa bratu. Stara się wymijać Kyana i nie pozwala mu na bliski kontakt z małym - chyba, że bardzo króciutko.

Thabo podchodzi do Junhy, która zabawia się kopaniem opony.
bandicam_2017-10-14_09-57-59-602.jpg

Kyan zobaczył maluchy razem i od razu do nich pospieszył...
bandicam_2017-10-14_09-58-03-595.jpg

...ale Kina odrodziła Kyana od swojego dziecka.
bandicam_2017-10-14_09-58-10-294.jpg

War War, jak przystało na przywódczynię stada, ma na wszystko oko. Spokojnie żuje sobie swoje siano, ale wszystko rejestruje. Tak było dzisiaj. Każdego ranka, mniej więcej o tym samym czasie, otwiera się ciężka, metalowa brama i słonie w odpowiedniej kolejności wchodzą do innych pomieszczeń, gdzie sprawdza się ich stan zdrowia, ogląda zęby, czyści łapy, urządza kąpiel jeżeli tego wymagają i przy okazji testuje się czy prawidłowo reagują na polecenia opiekunów, a młode słoniki uczy się tych poleceń. Pierwsza z zagrody wyszła Indra z Junhą i Kyanem, a babcia War War i Kina z małym czekały na swoja kolejkę. Kina nie zauważyła, że jej synek pognał za Junhą i to właśnie babcia zwróciła Kinie uwagę. Cała ta scena jest na filmie.

https://youtu.be/Vy6t7JIUlI8 

#4 Wczoraj 13:33:56

Ria
Bocianolub

18 październik - środa

Dzisiaj pojawiła się nowa ekipa sprzątaczy, trzech młodych chłopaków i tylko pani, kierująca wózkiem, to stała opiekunka słoni. Chłopaki mają koszulki z logo zoo i przypuszczam, że wcielili się w rolę wolontariuszy, czy też odrabiają jakieś prace społeczne smile.
bandicam_2017-10-18_10-12-53-314.jpg

Kyan, jak już wspominałam, czuje się trochę samotny w swojej rodzinie, chociaż od czasu do czasu ktoś się nim zainteresuje, ale na krótko. Wczoraj i dzisiaj zaobserwowałam piękne sceny, jak mama Indra i babcia War War głaskały go po głowie i grzbiecie swoimi trąbami, a on stał cichutko i poddawał się tym pieszczotom. Wydawało się, i tak było z pewnością, że samice chciały mu wynagrodzić to osamotnienie. Kyan to jeszcze ciągle taki podrośnięty dzieciak. Nieraz widzę jak chodzi za matką.

Kyan i Indra
bandicam_2017-10-18_09-45-31-225.jpg

Wiadomo kto to smile.
bandicam_2017-10-18_12-47-20-096.jpg

Maluchy

https://youtu.be/9i2wpKjcQ94 

Stopka

Forum oparte na FluxBB