KARMNIK.TV i BOCIANY.TV - FORUM

Wszystko o bocianach z Raszkowa, Lewkowa i Przygodzic (pow. ostrowski)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#51 2018-06-18 10:34:36

Ria
Bocianolub
Data rejestracji: 2012-05-01
Liczba postów: 2,837

Odp: Inne zwierzęta

18.06. – poniedziałek

Zrobiłam kilka zrzutów, bo rodzinka ładnie się ustawiła i można słoniom dokładniej się przyjrzeć. Babci War War nie ma, bo jest na „przeglądzie”. Codziennie przed wyjściem na wybieg słonie są kontrolowane przez opiekunów. Sprawdza się ich stan ogólny, wykonuje zabiegi pielęgnacyjne i uczy poleceń.

Lecą smakołyki (białe wiórki).
bandicam_2018-06-11_09-58-45-803.jpg

Junha lubi towarzystwo Kyana. Indra, Kina i Thabo.
bandicam_2018-06-11_10-00-10-461.jpg

Junha naprzeciw Kyana. Kyan wzrostem już dogonił Kinę. Różnica wieku 3 lata.
bandicam_2018-06-11_10-00-20-698.jpg

U Indry widoczny mały siekacz. Słonik to Thabo.
bandicam_2018-06-11_10-00-45-153.jpg

Indra idzie ze swoją córką i wnukiem na wybieg. Thabo bliżej babci, bliżej picia. Nie wiem czy Junha jeszcze pije mleko matki. Ma już 15 miesięcy, a Indra karmiąca jeszcze wnuka, który ma 9 miesięcy – mogła ją już odsunąć.
bandicam_2018-06-11_10-02-12-504.jpg

Thabo często „atakuje” wujka Kyana, a Kyan, jak początkowo opędzał się od siostrzeńca, teraz chętnie się z nim bawi. Na Maurice za bardzo nie może liczyć, bo samiec woli towarzystwo samic albo samotność – więc na bezrybiu i rak ryba. A Thabo to bitnik, nie cykor.

https://youtu.be/WioZUoKUNNo 

"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta"   Oscar Wilde

#52 2018-06-21 11:26:10

Ria
Bocianolub

21.06. – czwartek

Kyan wczoraj, późnym wieczorem (dochodziła godzina 22) urządził sobie kąpiel razem ze słonikami, a po kąpieli zaprowadził je do zagrody. Thabo zaraz powalił się na piasek i dokładnie w nim się wytarzał. Junhy na podglądzie nie widziałam, ale pewnie zrobiła to samo.
bandicam_2018-06-20_21-52-41-634.jpg

bandicam_2018-06-20_21-53-14-604.jpg

Thabo pęka z dumy, że idzie z wujkiem.
Thabo_i_Kyan.jpg

Maurice bardzo często towarzyszy Indrze. Nadal sprawdza jej mocz, dotyka podbrzusza, przytulają się do siebie. W tym czasie maluchy są pod opieką Kiny, czasami War War, albo chodzą samopas. Kina początkowo trochę interesowała się Maurice, ale już jej przeszło. Dopiero jak będzie w rui, to się „zakocha” smile. Summa summarum, dwa słoniątka pojawią się na świecie.

Thabo pewnie pyta babcię, czy jeszcze może napić się mleka, ale babcia odprawiła go z kwitkiem smile.
bandicam_2018-06-21_10-43-37-146.jpg

Przytulona Indra do Maurice.
bandicam_2018-06-21_10-51-22-010.jpg 

#53 2018-06-28 17:13:09

Ria
Bocianolub

28.06. - czwartek

Martwię się babcią War War. Ona ma chyba problem z nogami. Tak samo było z Mimi, obcą samicą, która znalazła się w tej rodzinie. Uznała zwierzchnictwo War War i zgodnie żyła z Indrą, Kiną i małym Kyanem. Wspominałam o tym w pierwszych postach. War War ostatnio na dzienne kontrole wchodzi do boksu sama, a wychodząc ma mokre stopy.  Widać, że w czymś te stopy moczy. Chodzi bardzo powoli, jak gdyby chód sprawiał jej trudność i czasami nogi wręcz ciągnie za sobą. Dwa, trzy lata temu, dokładnie nie pamiętam, na stronie z kamerami był blog opiekunki słoni i tam można się było wiele  dowiedzieć. Teraz tego nie ma i pewnych zmian mogę się tylko domyślać. War War ma 36 lat. Nie jest już młoda, ale też i nie sędziwa i może jeszcze porządzić. Po niej przywództwo w stadzie obejmie Indra.

War War wychodzi z boksu…
bandicam_2018-06-28_12-07-18-553.jpg

… z mokrymi przednimi stopami. Zaznaczam, że te mokre stopy widziałam już kilka razy.
bandicam_2018-06-28_12-07-52-446.jpg

Tylko Indra karmi Thabo, Kina już nie. Na wczorajszym zrzucie widać jak maluch się pożywia, a na pierwszym planie Kina z Junhą.
bandicam_2018-06-25_12-39-57-884.jpg

A potem pojawił się Maurice i chociaż Indra wielce mu rada, nakarmiła spokojnie Thabo do końca, potem kawałek go odprowadziła do mamy i poszła się spotkać ze swoją "słabością" smile.
bandicam_2018-06-25_12-41-27-419.jpg

Słoniki wkrótce dołączyły do ojca i do matki-babci i było bardzo rodzinnie.
bandicam_2018-06-25_12-51-40-874.jpg

Jeszcze tylko jedno zdjęcie sprzed kilku dni. Junha tą swoją małą trąbką mozolnie czegoś szuka w piasku, a Thabo chce się bawić.
bandicam_2018-06-22_17-16-39-451.jpg 

#54 2018-06-29 15:58:08

Ria
Bocianolub

29.06. – piątek

Niedawno informowałam Was, że Kina już nie karmi swojego synka Thabo. Dzisiaj muszę to sprostować. Rano, cofając podgląd kamery, trafiłam na interesującą scenę, która świadczy o inteligencji zwierząt, dobrych relacjach rodzinnych i odczuciach jak u ludzi. Thabo podszedł do swojej babci Indry aby się napić (tego na filmie nie ma). Indra łagodnie wymigała się od karmienia i podprowadziła wnuka do zbliżającej się matki Kiny. Thabo pokazał mamie, że chce pić (już taką scenę widziałam, ale pomyślałam, że to pewnie całus) i przez krótki czas pił, bo Kina widocznie ma bardzo niewiele mleka. Jak już słonik cały zapas wypił, poszedł do Indry i dopił to, co było mu potrzebne, a babcia spokojnie na to pozwoliła. Nagrałam tę scenę, bo doszłam do wniosku, że Indra wiedząc, że jej córka nie ma prawie pokarmu, skierowała Thabo do matki dlatego, żeby malucha łączyły z matką więzi, żeby nie zapominał, że to jego mama, a ona, babcia, tylko karmi. W nocy Thabo śpi przy swojej mamie, a na wybiegu czasami też się jej trzyma, ale w większości przypadków słoniki chodzą swoimi drogami, bez asysty dorosłych. Tylko jak coś je spłoszy, to jeden wyrywa do swojej mamy, drugi do swojej.

https://youtu.be/sq6pspbRsZY

Indra nogą odsuwa od siebie Junhę. Nie wiem dlaczego, bo mała stała spokojnie, ale Indra w tym czasie kiwała się i może Junha za blisko stała.
bandicam_2018-06-29_09-24-03-177.jpg

Dzisiaj także zwilżono część piasku w boksie. Na zrzucie, w okolicy słoniątka, widać natrysk.
bandicam_2018-06-29_09-10-16-274.jpg

#55 2018-07-18 13:09:59

Ria
Bocianolub

18.07. - środa

Już dawno nie pisałam o słoniach, ale jestem teraz częściej w Lewkowie u bocianów, a do słoni wpadam raz dziennie z krótką wizytą. Wydaje się wszystko w należytym porządku. Maurice nadal przebywa razem ze swoją rodziną i tak sobie myślę, że Maurice to szczęściarz. Ma dwie żony, dwoje dzieci, teściową i szwagra. Z nikim się nie szarpie, z wszystkimi żyje w zgodzie. Dolce vita!

Cała rodzina w komplecie. Maurice obok Indry przy palu, z tyłu Kina.
bandicam_2018-07-18_12-42-50-118.jpg

Jeszcze dwa bardzo fajne filmiki.

Pierwszy jest z Dierenparku. Kucharz restauracji tego ogrodu, z okazji swoich urodzin, postanowił razem z dziećmi podzielić się smakołykami ze słoniami. Zabawa była świetna, a panie słoniowe i dzieci słoniki na widok tortu, odzyskały lekkość ruchów i nawet babcia War War włączyła czwarty bieg.

https://youtu.be/n_UGsSUNt5Q

Drugi, równie krótki filmik, jest z ZOO w San Diego. Przedstawia zabawę pod wodą małego hipopotama z matką. Nigdy nie widziałam takich scen w filmach przyrodniczych i nie przypuszczałam, że hipek bawi się jak szczeniak.

https://www.youtube.com/watch?v=lxebaphNJV0   

#56 2018-09-15 17:18:23

Ria
Bocianolub

15.09. – sobota

Przez trzy dni w zagrodzie słoni trwały prace związane z całkowitą wymianą piasku. Prace zaczynały się o godzinie 8-mej, a kończyły późnym popołudniem. Nasze słonie wcześnie musiały wyjść z zagrody (a Kyan tak lubi pospać), a potem spędzać czas na innym wybiegu. Do swojego domu wracały kiedy ludzie kończyli swoją robotę. Ostatnio taka wymiana piasku była jakieś sześć, siedem lat temu. Jak dobrze pamiętam, trwało to znacznie krócej.

Pod warstwą piasku są betonowe płyty.

bandicam_2018-09-14_09-09-18-106.jpg

Pracowały dwie koparki, piaskarka i mężczyźni z łopatami. Łopata jest niezbędna nawet w XXI wieku.
bandicam_2018-09-13_17-40-00-123.jpg

bandicam_2018-09-14_09-14-15-058.jpg

Najwięcej radości z tych usypanych pagórków miały słoniki.
bandicam_2018-09-13_17-46-33-155.jpg

Film Jenny van Klei z czerwca. Pokazana cała rodzina War War łącznie z zięciem Mauricem smile. Jenny pozaznaczała imiona słoni, oprócz Indry a ja podpowiadam, że Indrę wyróżnia owłosienie pod brodą, którego brak u jej matki i córki. Na filmie można też zobaczyć jak zięć i teściowa serdecznie obejmują się trąbami. Tylko brać przykład z takiej postawy.

https://www.youtube.com/watch?v=CHdummp64WA   

#57 2018-09-18 18:41:06

Ria
Bocianolub

18.09. - wtorek

Są zasadnicze zmiany w stadzie. Nie wiem czy to na próbę czy na stałe, ale Kyan nie nocował dzisiaj ze swoją rodziną. Rano na codzienny przegląd War War nie poszła jak zwykle ze swoim wnukiem, tylko z wnuczką Junhą. Wszyscy spotkali się dopiero na wybiegu. Reakcja samic i słoniątek była fantastyczna. Całą grupą chodzili za Kyanem dookoła sadzawki, babcia najbliżej, a Indra dobiegała do swojego synka, bo chciała też być blisko niego. Ta więź rodzinna była bardzo widoczna. War War cały czas była przy Kyanie. Chodziła za nim, dotykała go trąbą, poszturchiwała... Pewnie tłumaczyła, że jest już duży i powinien mieć osobny pokój smile. Nagrałam fragment tego spotkania.

https://youtu.be/prjWbwUIois

Kyan zajął miejsce w boksie po Maurice, bo Maurice nie ma. Zrobił to co miał zrobić, czyli zapłodnił Indrę i Kinę i pojechał uszczęśliwiać kolejne samice. Młody Kyan ma 6 lat, dorasta i pewnie dojrzewać będzie w stadku młodych samców już w innym zoo. Na razie powoli opiekunowie przygotowują go do innego życia. Z Thabo będzie to samo. I tak bardzo dobrze, że jeszcze ciągle ma kontakt z rodziną, a spać mogą oddzielnie.
Około 16-tej cała rodzina odprowadziła Kyana na jego teren (widziałam w kamerze jak samice stały przy siatce) i po kilku minutach wróciły do swojego boksu. Zobaczymy jak to będzie w kolejnych dniach.

Wszyscy idą za Kyanem.
bandicam_2018-09-18_13-23-00-004.jpg

War War nie opuszczała wnuka. Przewodniczka stada jest ważniejsza od matki.
bandicam_2018-09-18_13-42-22-755.jpg

Zdjęcie Mirjam van Blokzijl sprzed kilku dni. Zdjęcie nie było opisane, więc nie wiem czy to Junha czy Thabo.
mirjam_Blokzijl.jpg 

#58 2018-09-19 15:49:39

iga
Bocianolub
Data rejestracji: 2013-04-24
Liczba postów: 1,210

19 września - środa

Ria, jak zawsze  świetne relacje  o słoniowym stadku .  Maluchy na zwałach piasku rozkoszne . Jednak  trochę smutno mi się zrobiło, na nowinki o Kyanie .  Gdzie  to nasze  dzieciątko  wywiozą ?  Biedak będzie  tęsknił  za  swoimi bliskimi . Wiem , że  dorosłe życie  diametralnie różni się od beztroskiego dzieciństwa . Na naszych oczach rósł  od  pieluch . Piękny  młodzian z tego Kyana .
Teraz na wybiegu  nie ma go przy rodzince . Mam nadzieję , że tylko  gdzieś odszedł .

d3xbre5oore21urjetds.png

#59 2018-09-20 13:44:13

Ria
Bocianolub

20.09. - czwartek

Ja też, podobnie jak Iga, nie zobaczyłam Kyana do końca wczorajszego dnia i dzisiaj również go nie ma. Za to pojawił się Maurice! Gdzie on się podziewał przez te kilka dni? A ja już snułam fantazje, że panie słonice ciężarne, a Maurice na kolejnych gościnnych występach smile. Na razie wszystko po staremu, ale wiadomo, że prędzej czy później ten tok wydarzeń będzie faktem. Teraz pytanie, gdzie jest Kyan? Na pewno go nie wywieźli, bo byłaby wzmianka na FB i chyba jest jeszcze trochę za młody. Może opiekunowie chcą go przyzwyczaić do zagrody Maurice i celowo tam go przetrzymują? Oni widzą jak Kyan się zachowuje i oni decydują kiedy młody samiec nie powinien już mieć ciągłego kontaktu z damską częścią swojej rodziny. Jak wiecie, w naturze regulują to same samice, wyrzucając młodzieńców ze stada, a w zoo musi pomóc człowiek.

Maurice i stęsknione Indra i Kina.
bandicam_2018-09-20_13-00-47-945.jpg

bandicam_2018-09-20_13-05-34-212.jpg

#60 2018-09-20 16:51:13

Ria
Bocianolub

Przypomniało mi się, że w naszym śląskim, chorzowskim zoo są dwa młode słonie płci męskiej. Wyszukałam trochę informacji na ten temat i to co mnie interesowało znalazłam na portalu fakt.pl. z roku 2016. Okazuje się, że młode samce istotnie, przed wejściem w dorosłość, przebywają tylko w męskim towarzystwie, w innych ogrodach. Słoniki w Chorzowie, w chwili obecnej mają 5 i 6 lat, czyli są bardzo młodziutkie, młodsze od naszego Kyana. Przedstawiam dwa zdjęcia tych podrostków i fragment artykułu.
DHwktkq_TURBXy80_Mj_Vi_Yj_Jm_MWFk_Yz_U1_OGU4_Nz_M3_NDBi_Mj_Yy_NTgz_ZDU2_NC5qc_GVnk.jpg

582b4388255b3_o_size_933x0_q_70_h_647ad5.jpg

„Pierwszy do pawilonu niepewnie wszedł 4-letni Scott, nie wyglądał na zadowolonego. Wszystko zmieniło się, gdy zobaczył brata. - Usłyszeliśmy okrzyk radości i zobaczyliśmy jak słonie potrafią się cieszyć. Objęły się trąbami i patrzyły na siebie - opowiada Jolanta Kopiec, dyrektor zoo. - Mam nadzieję, że szybko się u nas zaaklimatyzują.

Chorzowski ogród jest przedszkolem dla słoni, nie ma warunków dla stada. Dlatego Thisiam (poprzednik – dopisek Ria) po osiągnięciu pełnej dojrzałości został przewieziony do Szwajcarii gdzie towarzyszy dwóm samicom. Z kolei Scott i Ned wychowywali się w Londynie. Byli już za duzi, by trzymać się z tamtejszym stadem. W naturalnych warunkach rodzice wygoniliby ich. W Chorzowie zostaną ok. 10 lat. Mogli trafić do przedszkola w Holandii, bo koordynator do spraw tego gatunku brał pod uwagę również jeden z tamtejszych ogrodów, uznał jednak że Chorzów będzie lepszy.”

Gdyby tak Kyan mógł odejść razem z Thabo za jakieś trzy, cztery lata - byłabym bardzo szczęśliwa.

#61 2018-10-01 13:25:24

Ria
Bocianolub

1.10. - poniedziałek

Od kilku dni w zagrodzie słoni jeździ wysięgnik i czyści "sufit" zagrody. Przy okazji Pan wyczyścił również kamerkę i już teraz szara plama na monitorze nie jest dla mnie problemem, bo ja lubię widzieć wszystko wyraźnie. I obrazy i sytuacje, bo najgorsze są takie zaciemnione problemy smile.

Pan spojrzał...
bandicam_2018-10-01_12-41-50-084.jpg

wziął szmatkę...
bandicam_2018-10-01_12-42-16-978.jpg

i efekt jest.
bandicam_2018-10-01_12-43-46-689.jpg

Kyana nadal nie widać, ale dzisiaj zobaczyłam Maurice. Wszedł na wybieg razem z teściową i dziećmi i było bardzo miło. Indra i Kina nie napraszają się, a ich partner też za nimi nie goni. Ot taki spokojny, leniwy, jesienny dzień.
bandicam_2018-10-01_12-48-58-348.jpg

Rozśmieszył mnie dzisiaj Thabo. Po "przeglądzie" i kąpieli wrócił z mamą i babcią Indrą do zagrody i jak prawdziwy, porządny słoń zaczął posypywać się piaskiem. Robił to zdecydowanie, energicznie - tak jak na słonia przystało i to kopanie nogą. No, no. Pojętny chłopak.

https://youtu.be/dypiA9rytV0

Przegapiłam urodziny Kyana, a 25 września skończył  1 rok. W internecie znalazłam krótki film z tej okazji.

https://www.youtube.com/watch?v=sE3a2IrMEy8   

#62 2018-10-01 16:50:06

iga
Bocianolub
Data rejestracji: 2013-04-24
Liczba postów: 1,210

Ria , ja też dzisiaj miałam przyjemność  spotkać Maurice  na wybiegu  i powiem że  to mój pierwszy raz . Podobnie jak Ty rozglądam się za Kyanem ale nie widzę  naszego ulubieńca .
Ria, jeśli  to test na naszą spostrzegawczość to  poproszę a najwyższa ocenę . Thabo  już ma roczek smile ,jak ten czas leci .
Dzięki  , za filmiki  smile

#63 2018-10-02 14:06:48

Ria
Bocianolub

2.10. – wtorek

Daję Ci Iga 10 punktów, bo Maurica trudno „ustrzelić”.  Jeszcze większe szczęście będziemy miały jak zobaczymy Kyana. Czyżby nie tęsknił za rodziną? A może wystarczą mu widzenia i kontakty przez płot? Maurice też woli samotność. Jak szukałam w internecie wiadomości o War War i jej rodzinie, to znalazłam również wypowiedź jednego z opiekunów, który wyjaśnił, że samiec przebywa w osobnym pomieszczeniu, ale jeżeli chce iść do pań, to po prostu otwiera się mu „furtkę” i wchodzi na ich teren. Najbardziej podobało mi się słowo panie. Takie ludzkie i sympatyczne smile .
Wracając do wczorajszej wizyty Maurice, muszę podzielić się z Wami wiadomością. War War nastawała na cześć samca wink. Ja już wcześniej podejrzewałam ją o wiadome zamiary, ale zawsze to działo się w znacznym oddaleniu i do końca nie można było być pewnym, czy to zaloty, dowody sympatii czy próba dominacji. Teraz wiem, że seniorka rodu chętnie powiększyłaby swoją rodzinę, ale nie wiadomo czy jest płodna (36 lat i tylko jedno dziecko Indra). Maurice po obwąchaniu jej moczu – odszedł. Już wcześniej pisałam, że w ten sposób słonie poznają płodność swoich przyszłych partnerek czy partnerów, bo samice stosują te same metody. Przewspaniały ten świat zwierząt.

Dzisiaj w Amersfoort deszczowy dzień, ale stawek i kamienie na wybiegu były czyszczone. Słonie miały naturalny prysznic, a kiedy wróciły do zagrody posypały się piaskiem, tylko Kyan zamiast zrobić to trąbą wolał się wytarzać. Tak było przyjemniej i nie trzeba było się napracować. Prawdziwy facet!
bandicam_2018-10-02_13-04-13-767.jpg

bandicam_2018-10-02_13-08-30-934.jpg
bandicam_2018-10-02_13-08-47-197.jpg 

#64 2018-10-03 13:37:05

Ria
Bocianolub

3.10. - środa

Odetchnęłam! Przed chwilą znalazłam na FB wzmiankę o Kyanie i jego oraz Kiny aktualne zdjęcie. Na stwierdzenie jednej z użytkowniczek, że Kyan i Kina nie mogą już być razem - Dierenpark odpowiada (tłumaczenie Google Translator Firefox):

" Cześć Denise, kiedy samce słoni dojdą do dojrzewania, będą coraz bardziej izolować się od grupy. Panie ze stada będą również coraz częściej wysyłać młodych mężczyzn. Single mężczyźni szukają siebie nawzajem lub żyją niezależnie. Dla Kyana i dla stada dobrze jest więc, że młody mężczyzna coraz częściej porusza się z Maurice'em. Dlatego nie można go już znaleźć w stadzie".

Po tym wyjaśnieniu wiemy już, że nasz "chłopczyk" jest nadal w Dierenparku, dojrzewa przy swoim szwagrze Maurice, a że szwagier jest łagodny to i Kyan jest bezpieczny smile.

Kina
kina.jpg

Kyan
kyan_3o_wrzesnia_2018.jpg

Goniąc wczoraj po stronach internetowych za Kyanem, natrafiłam na informację Roba Sarisa-opiekuna słoni, dotyczącą Thabo. Otóż Thabo, rośnie jak kapusta (jak ja kocham te tłumaczenia!) i wzrostem dorównuje Junie. Wagę jego ciała szacuje się na 450 kg! A ja ciągle myślę, że to takie cielątko neutral, ale w głowie ma jeszcze pstro.

To też świeże zdjęcie Thabo.
Kyan.jpg 

#65 2018-10-04 13:06:45

Ria
Bocianolub

4.10. - czwartek

Przez kilka ostatnich dni ciągle myślałam o Kyanie i w końcu myśl zmaterializowała się smile. Kyan pojawił się dzisiaj na wybiegu, a babcia War War znowu za nim chodziła. Nie wiem czy to z radości czy też przekazywała mu, że w tym stadzie będzie ciągle pod kontrolą.

bandicam_2018-10-04_12-40-34-568.jpg

Nieco później pojawił się również Maurice. Podszedł do War War, podotykał trąbą tu i ówdzie, ale żadna ze stron nie przejawiała fascynacji.
bandicam_2018-10-04_12-41-51-804.jpg

#66 2018-10-17 14:25:21

Ria
Bocianolub

17.10. - środa

Dzisiaj na wybiegu znalazła się ogromna dynia. Może opiekunowie już testują smaki słoni przed Halloween smile? Wynik testu okazał się jednak słaby. Pierwsza podeszła War War sprawdzić co to leży takie pomarańczowe i się nie rusza, za nią Indra i słoniki i na koniec Kina. Samice, gdyby umiały mówić to powiedziałyby - zjedzcie to sobie sami, a Kina z dynią obeszła się wręcz brutalnie. Jeden ze słoników podjadał trochę miękiszu warzywa, ale tak bez entuzjazmu i chyba była to Junha, bo ona z natury jest bardzo ciekawa i tym swoim nosem-trąbą musi wszystko dokładnie sprawdzić. Thabo stanął po stronie samic. Mleko lepiej mu smakuje.   

https://youtu.be/02pYzF_vjvY

bandicam-2018-10-17-13-35-33-462.jpg
bandicam-2018-10-17-13-42-23-987.jpg   

#67 2018-10-23 18:57:44

Ria
Bocianolub

23.10. - poniedziałek

To dynia, którą Kina tak "z buta" potraktowała. Maluch z mokrą trąbą to Thabo, a pośrodku to chyba Indra, ale nie jestem pewna. Kina na pewno nie.
bandicam-2018-10-22-13-08-03-585.jpg

Wczoraj po raz pierwszy widziałam jak cała rodzinka słoni po wyjściu z zagrody, szybko pospieszyła do miejsca gdzie ustawili się zwiedzający. Wyglądało to jak przywitanie.
bandicam-2018-10-22-12-54-38-957.jpg

Thabo dorośleje. Próbuje już pić wodę i aby za bardzo z tym piciem się nie namęczyć, wchodzi na pniak i już wszystko jest proste. Junha taka pomysłowa nie była smile.
bandicam-2018-10-23-14-36-03-867.jpg

bandicam-2018-10-23-14-36-07-121.jpg
bandicam-2018-10-23-14-35-42-545.jpg   

#68 2018-10-25 15:40:54

Ria
Bocianolub

25.10. – czwartek

Junha często przebywa w towarzystwie babci War War. Odnoszę wrażenie, że to kolejny etap jej przystosowania się do życia w stadzie, ale tym razem wskazówki otrzymuje już od przywódczyni. Swoje przypuszczenia opieram na relacjach War War – Kyan. Te ich siłowania, przytrzymywania głowy trąbą, napadanie  znienacka, to nic innego jak uczenie młodego samca walki, obrony. Kto miał go tego nauczyć jak w stadzie są same samice i dzieci? Matki tego nie robią, są bardzo „miękkie” dla swoich syneczków smile , więc wychowanie młodzieniaszka spada na przywódczynię. Tego problemu chyba nie ma tam gdzie jest kilka podrostków jak np. w San Diego. Pięć chłopaków mniej więcej w tym samym wieku i tłuką się od najmłodszych lat. Mają codzienny trening i dobrą zabawę i tam nikt siłowych i sprytnych rozwiązań nie musi ich uczyć. Jak radzić sobie w życiu trenują na sobie. Powracając do Junhy… Nie wiem czy każdej nocy, ale dzisiaj spała przy babci. Wstała przed godziną 6-tą, po niej Indra i jako trzecia War War. Kina ze swoim Thabo leżała poniżej, niewidoczna na podglądzie. Zrobiłam króciutki film z tego wstawania, ale głównie zafrapowało mnie podnoszenie się babci. Albo to normalne w jej wieku, albo faktycznie ma problem z tylnymi nogami.
bandicam-2018-10-25-09-51-46-509.jpg

Znalazłam bardzo fajny film malutkiej Junhy. Warto obejrzeć takie małe cielątko i podkład muzyczny też świetny.

https://youtu.be/8zWVteDD0zU 

#69 2018-10-29 14:11:14

Ria
Bocianolub

29.10. – poniedziałek

Oj ten Thabo, Thabo. Żarłok nieprzeciętny smile. Nadal kursuje pomiędzy babcią Indrą i matką, bo wody można się napić, ale mlekiem dobrze odżywić. Jego siostra Junha wcześnie musiała zrezygnować z mleka matki na rzecz młodszego braciszka, a Thabo tak szybko nie zrezygnuje z przysmaku.
Dzisiejsza scena. Indra karmi małego, podchodzi Kina, lekko dotyka bokiem synka i dziecko już idzie za matką, która go dokarmia. Te sposoby porozumiewania się słoni są fantastyczne.
bandicam-2018-10-29-09-36-29-810.jpg

bandicam-2018-10-29-09-37-16-541.jpg
bandicam-2018-10-29-09-37-44-953.jpg
bandicam-2018-10-29-09-38-46-842.jpg

Małe cuda.

bandicam-2018-10-27-10-48-10-103.jpg
bandicam-2018-10-27-13-31-12-924.jpg

Poniższy, bardzo fajny filmik pokazuje małego słonika zainteresowanego człowiekiem (strażnik w rezerwacie Południowej Afryki) i jego zabawne ruchy. Podejść czy uciekać? Wróg czy przyjaciel? Tłem muzycznym obrazu jest utwór Oda do słonia, który został skomponowany na cześć narodzin Kyana w 2012 roku. Kto śledzi losy rodziny War War - to pamięta. Ja pamiętam, bo od tego wydarzenia zaczęła się moja szczególna miłość do tych olbrzymów.

https://www.youtube.com/watch?v=mJvqySBPFHA   

#70 2018-10-31 17:02:19

Ria
Bocianolub

31.10. - środa               Straszymy się!     Transparent-Halloween-Bat-Cartoon-PNG-Clipart.png

Thabo, chodź się z nami bawić!   eeee.gif

Thabo2.jpg

1446386849-58anlb-600.jpg   

#71 2018-11-04 16:28:08

krainka
Żółtodziub
Data rejestracji: 2018-11-04
Liczba postów: 2

Jak widzę na foto, słonik nie wystraszył się Kacperka smile

#72 2018-11-05 18:55:55

Ria
Bocianolub

5.11. - poniedziałek

Thabo niczego się nie boi, bo już Junhę potrafi pokonać, ale tak dla pewności woli być przy mamie, bo te duchy czasami są nieobliczalne. Niby zapraszają do zabawy, a potem jawią się we śnie jako zmory i potwory i spać nie dają. Thabo woli spokój, mleko, jakieś małe przekąski i od czasu do czasu przepychanki z siostrą. Z duchami jest na dystans wink.

Trzy dni temu, po południu, na wybiegu pojawił się Kyan, a chwilę po nim – Maurice. W tym czasie panie słonice i dzieci przebywały w zagrodzie. Zagroda była zamknięta i nie było kontaktu z samcami. Nie wiem z jakiego powodu ta izolacja. Może są już jakieś przesłanki, że Indra i Kina są w ciąży? Na FB nie ma żadnej wzmianki na ten temat, ale moja wyobraźnia pracuje i często przeczucia mnie nie mylą. Ostatnio przyszła mi też do głowy myśl i to byłby doskonały pomysł, że Kyan odejdzie razem z Mauricem do innego zoo. Szybko by się zaadoptował w nowym miejscu, bo miałby szwagra przy sobie, a i Mauric’e też byłoby miło, bo lubi młodego i może go jeszcze wiele nauczyć np. jak podrywać dziewczyny. Kyanowi takie nauki się przydadzą, bo za jakieś 6 lat będzie się tego od niego oczekiwać smile.

Kyan
bandicam-2018-11-03-17-42-00-236.jpg

Maurice, w głębi Kyan.
bandicam-2018-11-03-17-43-03-931.jpg 

#73 2018-11-08 14:01:00

Ria
Bocianolub

8.11. - czwartek

Wczoraj opiekunowie dostarczyli słoniom trochę rozrywki. Wykopali w zagrodzie niewielki dołek i wypełnili go wodą, a potem kilka mniejszych dołków, ale dosyć głębokich, do nich wrzucili jakieś przysmaki, zasypali i udeptali piach. Kiedy słonie zostały wpuszczone do pomieszczenia, Indra i War War  sprawdziły stawek, słoniki umoczyły trąby, ale do wody nie weszły, chociaż pewnie takie były założenia opiekunów. Moje zresztą też. Na wybiegu też jest dołek z wodą i tam maluchy wchodzą, co widziałam na jednym z filmów, ale w ich „mieszkaniu” to coś pojawiło się po raz pierwszy, więc pewnie wolały być ostrożne. Kina wodą się nie zainteresowała - widocznie stwierdziła, że skoro matka i babcia tę nowość sprawdziły to ona już nie musi -  ale bardzo szybko odkryła dołki z niespodzianką. Już od dawna zauważyłam, że jako poszukiwacz Kina jest świetna. Jak tylko zaczęła nogą odkopywać piasek, reszta rodziny znalazła się przy niej i dokończyła to, co ona zaczęła. Musiała ustąpić miejsca dwóm starszym w hierarchii samicom i powolutku, po cichutku znalazła kolejny zakamuflowany dołek i tam w konsumpcji już jej nikt nie przeszkadzał. Mądra Kinusia.

Stawek gotowy, a do dołka sypią się smakołyki.
bandicam-2018-11-07-12-48-34-044.jpg

Junha sprawdza stan wody, obok niezainteresowana Kina.
bandicam-2018-11-07-12-51-47-241.jpg

Kina znalazła "róg obfitości" i idzie dalej szukać.
bandicam-2018-11-07-12-53-16-832.jpg

1 listopada Kyan skończył sześć lat, a 10 listopada przypadają urodziny Kiny (9 lat). Do tej pory urodziny rodzeństwa łączono i ciekawa jestem jak będzie w tym roku. Czy solenizanci spotkają się na wspólnym torcie urodzinowym, czy ta rozłąka będzie już trwała?

Stopka

Forum oparte na FluxBB