KARMNIK.TV i BOCIANY.TV - FORUM

Wszystko o bocianach z Raszkowa, Lewkowa i Przygodzic (pow. ostrowski)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#26 2017-11-26 08:47:40

iga
Bocianolub
Data rejestracji: 2013-04-24
Liczba postów: 1,209

Odp: Inne zwierzęta

Dzięki  Ria  za materiał o słoniach. Doskonale zdaję sobie sprawę jak wiele czasu poświęciłaś na wyszperanie tych wszystkich ciekawostek  -  chylę czoła za Twój trud  .

d7ty2dxenoa8q9aza3bf.gif

Junha i Thabo rozkoszne maluszki, cudne fotki smile

#27 2017-11-27 10:09:47

Ria
Bocianolub
Data rejestracji: 2012-05-01
Liczba postów: 2,832

27.11. - poniedziałek

Dziękuję Krakusko, dziękuję Iga smile. Wiem, że słoniom nie odpuścicie i to mnie cieszy. To wyszukiwanie informacji istotnie zajmuje dużo czasu, ale z drugiej strony...jak szczęście idzie do mnie, to warto się poświęcić. Na pewno przyjdzie Mikołaj, szczodry Mikołaj, i rózgi nie przyniesie big_smile.

W trakcie "przetrząsania" internatu znalazłam też kilka ciekawych filmów. To jeden z nich. Początek października, Thabo niespełna dwutygodniowy słonik, po raz pierwszy zetknął się z deszczem i to dosyć obfitym.  Junha jak to Junha, obyta ze wszystkim, ale w pewnym momencie wolała być przy matce, tak na wszelki wypadek. Najpiękniejszy jest koniec filmu; dwa potężne zady, a w środku jeden mały tyłeczek i ten deszcz.

https://www.youtube.com/watch?v=oimQodOz-A8 

"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta"   Oscar Wilde

#28 2017-12-01 19:38:24

Ria
Bocianolub

1.12. - piątek

Dzisiaj, w zagrodzie, praca opiekunów trwała nieco dłużej, bo przekopano piasek tam, gdzie zazwyczaj bawią się słoniki.
bandicam_2017-12-01_12-08-58-954.jpg

Wyglądało to tak.
bandicam_2017-12-01_12-11-05-327.jpg

Zwały piasku utrudniały wejście na "szczyt" maluchom, a przecież dzieci nie przepuszczą takiej okazji do zabawy. Ile to radości w takim mozolnym wdrapywaniu się, a potem zjeżdżaniu w dół. Samice nie uczestniczyły w tej zabawie, ale Kyan chętnie zatapiał swoje nogi w piachu i miał na oku słoniki. Tylko dzięki niemu ta góra się zmniejszyła i pozwoliła Junhie dojść do celu, a później Thabo.

Pod piaskiem położono dodatkowy pal i kiedy został odsłonięty, Junha była nim bardzo zainteresowana. Chodziła po nim, dotykała go, odchodziła i znowu wracała do jego badania. Chyba wiedziała, że to nowy nabytek.
bandicam_2017-12-01_15-16-46-988.jpg

Thabo odpoczywa po wyprawie "w góry", a Junha pilnuje żeby długo nie spał.
bandicam_2017-12-01_15-25-28-025.jpg

To prawie jak Mount Everest.

https://youtu.be/9m1pUInsvWw   

#29 2017-12-04 12:05:59

Ria
Bocianolub

4.11. - poniedziałek

Wczoraj, o godzinie 9-tej, w zagrodzie słoni odbyło się wielkie sprzątanie. Dzieci w różnym wieku, w towarzystwie dorosłych, uzbrojone w widły, grabie – robiły to, co robią codziennie opiekunowie. Niektórzy dorośli też pomagali.

bandicam_2017-12-03_09-46-15-441.jpg
Po uprzątnięciu terenu, dzieciaki dostały od opiekunów pojemniki ze smakołykami dla słoni i mogły je rozmieścić gdzie chciały, na piachu i na palach. Przy wdrapywaniu się na pale pomagali dorośli i przy zejściu również.

bandicam_2017-12-03_09-50-51-609.jpg
Gdy cała grupa rozbawiona i zadowolona opuściła teren, Pani z obsługi dokładnie sprawdziła całą zagrodę, czy któreś dziecko czegoś nie zgubiło, bo to stanowiłoby śmiertelne zagrożenie dla zwierząt.

bandicam_2017-12-03_09-53-42-911.jpg

Na kłodzie, która tak intrygowała Junhę, też położono dwa kawałki przekąski. Na stojących palach i to całkiem wysoko również widać położone przysmaki.

bandicam_2017-12-03_09-57-35-040.jpg
Niestety nie wiem kto pierwszy dorwał się do konsumpcji, bo patrzyłam na biegi i po prostu zapomniałam, ale pewnie Kyan i Kina, bo najczęściej oni pierwsi wchodzą do pomieszczenia.

Mały Thabo zaczyna trzeci miesiąc życia i lubi sobie trochę pospać w ciągu dnia. Czasami zasypia przy matce, ale krótkie drzemki robi sobie w różnych miejscach. Junha wie, że on musi spać więcej od niej, ale kiedy jest z nim sama, to tak trochę stara się aby ta drzemka była maksymalnie krótka. To dotknie go trąbą, to lekko przyciśnie nogą, zrobi wszystko żeby braciszkowi odechciało się spać.

https://youtu.be/5SN8uzLyhdE

Tą wspomnianą już przeze mnie kłodą interesował się również Kyan, ale w nieco odmienny sposób niż Junha. Pozbył się tej kłody i chyba był z siebie zadowolony, bo podszedł do babci i przytulił się do niej. Dobrze, że w pobliżu nie było maluchów, bo mogłoby się to źle skończyć.

https://youtu.be/Q6uR6rF6T9g 

#30 2017-12-10 11:22:01

Ria
Bocianolub

10.12. - niedziela

Wczoraj byłam świadkiem niecodziennego zachowania się słoni. Kilka minut po 12-stej, wchodzące do zagrody słonice War War i Indra, były bardzo zaniepokojone. Wchodziły, cofały się, były bojowo nastawione (podniesione ogony) i nie wiem co było tego przyczyną. Wiem tylko, że stało się to na krótko przed wejściem do pomieszczenia, bo na kamerze z wybiegu widziałam przepychanki, ale niezbyt wyraźnie, więc nie filmowałam. Zrobiłam krótkie dwa filmy z wnętrza, z dwóch kamer i po kilkakrotnym ich obejrzeniu pomyślałam, że przyczyną tego zamieszania mógł być Kyan. Na drugim filmiku wyraźnie widać jak babcia odsuwa Indrę od syna i wymierza mu karę. To nie były pieszczoty, War War była zła. Kyan pokornie przyjmował baty, a Indra kiedy uznała, że jej synuś  został już należycie ukarany, wypchnęła babcię. Kyan ma pięć lat i jest w tym wieku, że zaczyna rozrabiać. Z zagrody już została usunięta poprzeczna belka, na której wisiały opony, bo samiec wchodził pod tę poprzeczkę  i unosił ją do góry. Na drugi dzień poprzeczki już nie było, a to znaczy, że opiekunowie zobaczyli, to co ja i również stwierdzili, że może się to niedobrze zakończyć. Być może, że właśnie wczoraj na wybiegu też użył swojej siły, coś przewrócił i wystraszył słonice, bo dlaczego babcia dała mu w skórę?
To są oczywiście moje domysły. Prawdziwej przyczyny pewnie nie poznamy.

Co się stało?

https://youtu.be/rBhgZycjLrw

Czy Kyan zbroił?

https://youtu.be/SX3uAnoxXSw   

#31 2017-12-20 16:41:42

Ria
Bocianolub

20.12. - środa         gingerguy.png

Mało mam teraz czasu dla zwierzątek, ale codziennie do nich wpadam, choć na krótko. Czas przedświąteczny to czas gorący. W mieszkaniu należy dokonać jakichś zmian, kartki wysłać, produkty spożywcze wypisać na dłuuuugiej kartce, no i latać po tych sklepach, latać i kupować. Lubię ten gwar, te tłumy ludzi w marketach, ale nie lubię jak ktoś mi sprzątnie sprzed nosa coś, co sobie upatrzyłam. Wtedy zakupy już mi się znacznie mniej podobają big_smile. Ciekawe jaki prezent nasze słonie dostaną? Któregoś roku, jak Kyan był mały, opiekunowie powtykali w piasek choineczki i Kina od razu je poprzewracała, ale był to smaczny prezent, bo został zjedzony.

Kina ze swoim princem.
bandicam_2017-12-20_11-14-38-270.jpg

Przecudne rodzeństwo. Zdjęcie z 18 grudnia.
25395922_1497661383604852_6529140712209493498_n.jpg

Tydzień temu trafiłam na ciekawą scenę, ale nie potrafię tego zachowania słonic wytłumaczyć. War War podeszła do swojej wnuczki Kiny, ale Kina nie wiadomo dlaczego, nie ustąpiła jej miejsca, co jest regułą, a następnie delikatnie popychała Kinę i zmusiła do wyjścia. Po prostu wystawiła ją za drzwi. Zobaczcie.

https://youtu.be/emVqY5UoDfc 

Ostatnio edytowany przez Ria (2017-12-20 16:42:06)

#32 2017-12-22 13:42:54

Ria
Bocianolub

22.12. - piątek      swiec_ce_choineczki.gif

A to niespodzianka! Indra karmi swojego wnuka Thabo. Wygląda na to, że Kinie brak pokarmu. Już dwa dni temu zauważyłam małego pod brzuchem babci, ale Kina stała obok i zasłaniała widok. Teraz w jakiś sposób zaczynam kojarzyć zachowanie War War względem Kiny, bo wczoraj była podobna sytuacja, ale tym razem zapędziła Kinę do kąta. Prawdopodobnie War War chce odsunąć matkę od małego, aby Thabo przywykł do innej karmicielki. Kina łagodnie się opiera, ale przewodniczka stada wie lepiej, co w takiej sytuacji robić. Niesamowite, ale szkoda mi Kiny. Kiedy jej synek pije mleko Indry, Kina asystuje przy tym posiłku. Może to tylko przejściowe? Mam nadzieję, że opiekunowie wiedzą o tym i potrafią temu zaradzić. Junha przecież też jeszcze jest karmiona.

bandicam_2017-12-22_12-12-14-345.jpg 

Na poniższym filmie oprócz karmienia słonika, można też zobaczyć jak Junha samodzielnie pije wodę (po prawej stronie ekranu). 

https://youtu.be/Qx76WFRxTss   

#33 2017-12-23 21:09:20

Ria
Bocianolub

23.12. - sobota            0_5bd5f_165cc777_S.png

U Kiny bez zmian. Indra nadal karmi Thabo i swoją Junhę. Jak teraz kojarzę różne zachowania słonika, które przedtem nie miały miejsca, to ta sytuacja trwa już co najmniej tydzień, bo Thabo już dużo wcześniej chodził za swoją babcią. Trochę mnie to zdziwiło, ale to w końcu bliska rodzina i uznałam to za normalne. Powiem Wam tak szczerze, po ludzku, wzrusza mnie to. W czasie karmienia Kina stara się być przy swoim dziecku, po karmieniu często głaszcze go i jak jakiś głupiec może powiedzieć, że zwierzę nie ma uczuć? Ma uczucia, ma je jak najbardziej. Już to samo karmienie przez babcię dowodzi, że zwierzęta zasługują na szacunek. Instynkt podpowiadałby, dbam tylko o swojego potomka, a w tym przypadku, dbam o bliskich, o rodzinę, czyli instynkt rozwinięty, dorównujący naszemu. Może ktoś pomyśleć, że plotę bzdury, ale ja swojego zdania nie zmienię!
Ciekawe jest zachowanie Junhy. Nie ma nic przeciwko temu, że jej mama karmi Thabo. Nie przegania go, wprost przeciwnie. Często asystuje swojemu bratu, który jest również jej siostrzeńcem. Iga kiedyś powiedziała, że Junha jest ciocią dla Thabo. Istotnie, jest i ciocią i przyrodnią siostrą.

Wieczory, a raczej wczesne noce w Holandii są dosyć ciepłe, bo nawet przed 21-szą słonie wychodzą na wybieg i maluchy też. Kyanowi tylko chyba zimno w tyłek, bo woli siedzieć w domu, ale nie zawsze smile.
bandicam_2017-12-22_20-24-08-418.jpg

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w DierenParku odbywają się zawsze ciekawe imprezy dla dorosłych i dla dzieci. Z okropnego googlowskiego tłumaczenia wyczytałam, że internauci mogli sobie wybrać zwierzę, które w tym roku, w specjalnie zorganizowanej zimowej imprezie, będzie dominujące. Najwięcej osób głosowało na słonia Maurice, ojca Junhy i Thabo. Ucieszyła mnie ta informacja, bo wynika z niej, że Maurice jest w DierenParku i to, że go widziałam we wrześniu, nie było jakimś cofnięciem się w czasie, tylko faktem. Gdyby Maurice w zoo nie było, nie byłby kandydatem w losowaniu.

Zdjęcie z facebooka. Maurice na swoim wybiegu. Wygląda jak Maniek z Epoki lodowcowej smile.
25591651_1501805979857059_5386575963123866246_n.jpg

#34 2017-12-27 17:26:09

Ria
Bocianolub

27.12. - środa           0_5bd6c_c6212f5e_S.jpg.png

Mam dobrą wiadomość, oj dobrą wiadomość. Kina znów karmi swojego synka! Może to noc wigilijna podziała, albo bardziej przyziemne okoliczności, ale pięknie, że tak się stało. Thabo pije mleko matki, ale babcia też go dokarmia. Dwie butelki może opróżnić big_smile. Co za szczęściarz!

To mama
bandicam_2017-12-27_09-14-01-150.jpg

To babcia
bandicam_2017-12-26_15-19-22-385.jpg

To babcia, a potem mama. Thabo jest w środku. Najpierw ssał Indrę, a potem Kinę. Cwany chłopczyk, ale to w końcu samiec i musi wypić więcej mleka smile.
bandicam_2017-12-27_15-54-40-682.jpg

I proszę jaki mocny. Przepychał się z Kyanem.
bandicam_2017-12-26_15-01-53-141.jpg

Thabo śpi przy matce, Junha idzie, gotowa do czuwania.
bandicam_2017-12-25_15-49-17-316.jpg

Filmik jak Kina karmi swoje dziecko.

https://youtu.be/Rjfkgl9TS24 

#35 2017-12-30 12:43:23

iga
Bocianolub
Data rejestracji: 2013-04-24
Liczba postów: 1,209

Bardzo, bardzo  się cieszę , że Kina znów  karmi  swoje maleństwo . Wiadomość , że brak jej pokarmu trochę mnie zmartwiła.
Snułam różne domysły , że może zbyt młodo została matką ? Na szczęście jak myślę opiekunowie słoni wszystko mają na oku i być może dokarmiali Thabo a Kinie  podali  kilka wiaderek " słoniowej herbatki laktacyjnej "  Mam nadzieję , że już wszystko będzie dobrze i z małego Thabo  wyrośnie silny , zdrowy i zawadiaka jak Kyan  słonik .
Ria  jak zawsze  podziękowania  za relacje i czujne oko  smile  slon1.gif

#36 2017-12-31 16:29:53

Ria
Bocianolub

31.12. - niedziela            l07lnhwr_1.png

Ja też Iga pomyślałam, że Kina jest zbyt młoda na matkę i stąd te problemy pokarmowe. Wikipedia podaje, że słoń indyjski osiąga dojrzałość płciową w wieku 12 lat. Myślę, że chodzi tutaj o samców, bo samice wcześniej dojrzewają, ale widocznie w ogrodach zoologicznych ten próg dojrzałości znacznie się zmniejsza, przynajmniej u samic. Muszę Wam powiedzieć, że na jednym z filmów na kanale YT, nasza mała Kina, najzwyczajniej w świecie, uwodziła Maurica smile. Trochę o tym wiem, bo takie zachowania obserwowałam u słonic w San Diego. Szczególnie jedna z nich Umngani - matka trojga dzieci - chodziła ciągle za dorodnym samcem Msholo. Nie wiem czy zakończyło się to miłosnym aktem, ale w ciąży nie jest smile. Kina robiła to samo, tylko tak bardziej delikatnie, że to ona niewinna, a ten drań... big_smile. Jej matka w tym czasie już była w ciąży i co tam dużo mówić, też podrywała, a Maurice sprawiał wrażenie jakby nie wiedział o co chodzi, aż pojął! Te obserwacje były naprawdę ogromnie ciekawe. Gdyby tak jeszcze kamery były lepsze...
Małym słonikom, dorośli członkowie stada pozwalają na wiele. Mają dla nich dużo pobłażliwości, ale jak już trochę miesięcy przybywa, zaczyna się dyscyplinowanie. Junha w tej chwili ma 9 miesięcy i dostaje od matki ostrzejsze reprymendy. W ciągu tygodnia byłam świadkiem dwóch skarceń i obydwa były najprawdopodobniej związane z Thabo. W jednym przypadku Kina odsuwała Junhę od synka, a ta nie dała się usunąć, więc wkroczyła energicznie matka Indra i trzeba było odejść, a raczej uciec. W drugim mała też była ustawiona obok braciszka i też musiała zmykać. Zaczyna się chyba to właściwe wychowanie, czyli posłuszeństwo.

Kilka dni temu widziałam jak Kina stawia na nogi śpiącego Thabo. Ile delikatności w tych ciężkich nogach!

https://youtu.be/175aFQQwZRc 

#37 2018-01-09 13:06:19

Ria
Bocianolub

9.01. - wtorek

Jest trochę zmian w stadzie. Thabo nadal karmi matka i babcia Indra, ale słonik częściej jest pod opieką Indry. Indra już się ostatecznie pogodziła z matkowaniem Thabo, bo początki dokarmiania wnuka były takie trochę wymuszone. Czasami można zauważyć (raczej rzadko) jak malec biegnie od jednej "butelki" do drugiej smile. Przy Kinie stoi znacznie krócej, czyli matka nie ma zbyt wiele pokarmu, albo nie jest zbyt wartościowy.
Junha wodę pije już samodzielnie, ale mlekiem też się jeszcze odżywia, chociaż swojemu młodszemu bratu daje pierwszeństwo. Jest bardzo troskliwa w stosunku do małego.

Junha - z pierwszych dni stycznia br
26195435_1513879101983080_1355309314908390237_n.jpg

Kina karmi Thabo - 3 stycznia. Na pierwszym planie Indra.
bandicam_2018-01-03_10-04-43-953.jpg

Opiekunowie przez kraty głaszczą słonie i jednocześnie podsuwają coś do schrupania. Kyan nie uczestniczy w tych czułościach. Przetłumaczyłam to sobie  w ten sposób, że samce w rodzinie nie zostają i ludzie nie chcą do siebie przywiązywać zwierzęcia i słusznie. Nawet jeżeli samce są samotnikami, to zawsze może się zdarzyć jakiś delikatniś, który będzie tęsknił za ręką opiekuna smile.
bandicam_2018-01-09_08-41-24-864.jpg

Muszę jeszcze parę słów napisać o Kyanie. Kyan jest takim niedojrzałym nastolatkiem, ale zaczyna się już seksualnie interesować Kiną, a także (!) Junhą. W grudniu zarejestrowałam scenkę molestowania małej, a w styczniu dorosłej siostry, Kiny. W stosunku do Kiny zdarzyło się to już kilka razy. Te "podejścia" Kyana nie mogą być jeszcze skuteczne ze względu na wiek, ale mam nadzieję, że opiekunowie już zwrócili na to uwagę.

Na filmie babcia War War, Kina i Kyan.

https://youtu.be/U8PgyyUNRm4   

#38 2018-01-14 11:44:46

Ria
Bocianolub

14.01. - niedziela              serce.png  Orkiestro kochana! Graj głośno! Jesteś bardzo potrzebna  ♥♥♥ !

To babcia i jednocześnie prababcia War War. Z bliska, aby każdy mógł zobaczyć jej skórę. Jeden z internautów stwierdził, że bardzo dobrze wygląda, czyli trzyma się świetnie smile. Cera wprost doskonała. Skóra słonia ma około 3,5 cm grubości, ale jest bardzo wrażliwa.
26229474_1518750748162582_427285682102468878_n.jpg

Kinę można rozpoznać po białych plamach na czole. Oczywiście tym makijażem ozdobili ją opiekunowie, bo czasami można ją było pomylić z Indrą. To oznakowanie pojawiło się w tym czasie, kiedy do stada dołączył Maurice.
Obok Kiny jej synek. Biegał tam i z powrotem, pomiędzy matką i babcią Indrą. Nie wiedział, którą wybrać. W efekcie obrał inny kierunek i pewnie poszedł do Kyana, bo od jakiegoś czasu zaprzyjaźnił się z wujkiem. Faceci muszą trzymać się razem.
Bez_tytu_u.png

Idę grzać telewizor. Muszę zaliczyć wszystkie wejścia Orkiestry i cieszyć się z innymi. To piękny dzień! 

#39 2018-01-14 12:21:32

sannas
Bocianolub
Data rejestracji: 2014-05-05
Liczba postów: 846

JAK TO DOBRZE , ŻE CHOCIAŻ TUTAJ SPOTYKA SIĘ NORMALNYCH LUDZI....RIA - DZIĘKUJĘ !

IMG_2303_13.01.18.jpg

#40 2018-01-16 16:13:06

Ria
Bocianolub

16. 01. - wtorek

Sannas smile, jest nas coraz więcej ♥!

Może nie codziennie, ale bardzo często, po sprzątnięciu zagrody jeden z opiekunów, w widocznych i mniej widocznych miejscach rozsypuje słoniowe ciasteczka (ja to tak nazywam). Najwytrwalsza w tym wyszukiwaniu jest Kina. Ona nic nie przeoczy.

bandicam_2018-01-15_12-47-56-397.jpg
bandicam_2018-01-15_12-48-01-146.jpg

Aż chciałoby się Kinę poklepać po tych okrągłościach smile.
bandicam_2018-01-15_12-48-28-928.jpg

Maluchy trochę majstrowały przy choineczkach, ale Junha szybko się znudziła, a Thabo na kilka minut przespał się w nich. To taka klawiterapia.
ma_y.jpg

To jeden z wygibasów Thabo. Zawsze wygląda to tak, jakby chciał zrobić przewrotkę, ale od jakiegoś czasu już tego nie widuję. Zmienia się styl jego zabaw.
thabo.jpg 

#41 2018-01-18 13:35:16

Ria
Bocianolub

18.01. - czwartek

Wczoraj pojawili się dwaj młodzi pracownicy, ale to chyba na krótki czas, być może na jeden dzień, bo mieli sesję zdjęciową. Pewnie to sprzątanie musiało być udokumentowane smile.
bandicam_2018-01-17_13-22-58-366.jpg

Do czystej zagrody wchodzi cała rodzina.
bandicam_2018-01-17_13-24-32-274.jpg

Czasami piszę o tym, jak Junha kocha swojego przyrodniego i zarazem mlecznego braciszka, ale bywa, że potrafi też ostro policzyć się z nim. Wprawdzie tylko raz udało mi się zaobserwować takie zachowanie, ale pewnie było ich więcej. Rodzeństwo się popstrykało, a potem pogodziło. Thabo pierwszy przeprosił, a Junha wybaczyła smile. Dorosłe słonie nie wtrącały się w tę "dyskusję". Ciekawe co będzie za rok, za dwa.

https://youtu.be/IJIY4smzLX0   

#42 2018-01-19 11:56:45

Ria
Bocianolub

19.01. - piątek

Wczorajszy orkan Fryderyka spowodował, że ze względów bezpieczeństwa, ogród zoologiczny został zamknięty. Nie wiedziałam o tym wcześniej, ale moje zainteresowanie wzbudziło zachowanie słoni. War War i Kyan byli na codziennym przeglądzie w odrębnym boksie, a matki z dziećmi czekały na swoją kolej w głównej zagrodzie. W pewnej chwili samice mocno się zaniepokoiły, Indra przestała karmić Thabo... (zobacz film). Zerknęłam na kamerę zewnętrzną i zobaczyłam jak lecą gałązki, liście. Słonie nie tylko nie mogły korzystać z wybiegu, ale nie mogły być też w swojej zagrodzie. Dopiero przed godziną 19-tą wróciły do siebie. Przy okazji dowiedziałam się, że w zagrodzie czynny jest tylko jeden wodopój po prawej stronie ekranu, bo wszystkie słonie tam się ustawiły. Nie ukrywam, że złościłam się kiedy zwierzęta na tak długie godziny były przetrzymywane w mniej komfortowych warunkach. Dopiero w nocy mnie olśniło, bo ja  przeważnie w tym czasie doznaję iluminacji smile. Doszłam do wniosku, że mniejsze pomieszczenie było dla tych potężnych zwierząt bezpieczniejsze, bo zmniejszało pole do panicznej ucieczki, która mogła przyczynić się do jakiejś kontuzji, szczególnie małych słoników. Słonica w strachu może niestety skrzywdzić swoje dziecko. Poza tym w tych pomieszczeniach zwierzęta mają większy kontakt z człowiekiem i to też może je uspokajać. Światła w tych pomieszczeniach się świeciły, a słonie, które można było dostrzec przez kamerę - zachowywały się spokojnie, ale jak wróciły do siebie - były zadowolone. Z tych wrażeń i emocji pospały dzisiaj trochę dłużej, a Kyan to już tak sobie pofolgował, że mała Junha musiała go wybudzać.

Przed wpuszczeniem słoni do zagrody, jeszcze mały przegląd.
bandicam_2018-01-18_20-35-04-734.jpg

https://youtu.be/-glN5H-bQPA 

#43 2018-01-27 22:38:58

Ria
Bocianolub

27.01. - sobota

Kurczę, brakuje mi dobrych filmów w telewizji, chociaż mam 150 programów. Może ja jestem nieprzystosowana? Wolę oglądać przez kamerę zwierzaki aniżeli niekończące się seriale, filmy sensacyjne i idiotyczne komedie, przeważnie amerykańskie. Moje słonie w Amersfoort jeszcze nie śpią. Dorosłe słonie to ja rozumiem, ale dzieci?

Aktualnie są na wybiegu. Wiadomo, że dzieci razem z matkami.
bandicam_2018-01-27_20-52-58-843_LI.jpg

Thabo przymila się do babci Indry.. i pije mleko.
bandicam_2018-01-27_19-52-48-634.jpg

bandicam_2018-01-27_19-53-17-862.jpg

Różnica pomiędzy Thabo a Junhą. Oczywiście Junha jest większa o sześć miesięcy smile.
bandicam_2018-01-27_10-03-43-637.jpg

W tej chwili o godzinie 21.15 do zagrody wszedł Kyan z Kiną, czyli za chwilę pojawi się cała rodzina i chyba pójdą już spać.
bandicam_2018-01-27_21-15-49-835.jpg

Jakieś problemy są z łączeniem, ale już wszyscy są w zagrodzie.

#44 2018-02-16 21:10:02

PaGra
Nielot
Data rejestracji: 2014-09-25
Liczba postów: 54

Ria życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia.Bez Ciebie i Twoich komentarzy oglądanie rodziny słoni  nie jest już taką przyjemnością.
Oczywiście o słoniowej rodzinie wspomniałam mimochodem,bo najważniejszy jest powrót do zdrowia.

#45 2018-04-28 11:34:16

Ria
Bocianolub

28.04. - sobota

Junha i Thabo rosną, mają się dobrze i często po wybiegu chodzą samopas, bez swoich mam. Junha oprócz mleka matki, pożywia się również pokarmem dla dorosłych słoni, a Thabo jest karmiony chyba tylko przez babcię Indrę. Kontakt z matką  utrzymuje, bo kilka razy zauważyłam jak spał pod jej brzuchem, a Kina sumiennie go pilnowała.
Dużą radość sprawiło mi nowe zdjęcie na FB Dierenpark, na którym oprócz biegnącej pani widać słonia Maurice, ojca naszych słoników. Potwierdza się to o czym wspominałam, że zoo planuje powiększenie rodziny War War. Pewnie tatuś już poznał swoje dzieci i za kilka miesięcy może zobaczymy ich razem.

30582287_1605771216127201_1223430999157768192_n.jpg

Na poniższym filmie Thabo ma 2 miesiące, a Junha 8. Nie mogę napatrzeć się na te małe cudaki, są urocze smile.

https://www.youtube.com/watch?v=IWY9ENZVKPc     

#46 2018-05-03 16:04:52

Ria
Bocianolub

3.05. - czwartek

Wczoraj, godzina 20.00. Kyan jak zwykle, lubi się wcześniej położyć i pospać jeszcze przed nocką. Thabo przytulony do wujka, a mama Kina go pilnuje. Junha zniesmaczona widokiem śpiących braci oddala się, chociaż wydawało mi się, że szturchnie Thabo, co zdarzało się to jeszcze kilka miesięcy temu, ale Junha wie, że nie wolno. Indra ciągle ją dyscyplinuje, a słoniczka jest posłuszna.

bandicam_2018-05-02_20-00-01-352.jpg 

#47 2018-05-03 17:11:10

li
Młody lotnik
Data rejestracji: 2015-04-04
Liczba postów: 140

Zwierzeta lepsze od seriali - 100% racja Ria
smile

#48 2018-05-14 10:48:38

Ria
Bocianolub

14.05 – poniedziałek

Lubię patrzeć na śpiące słonie. Leżą na boku, nieruchomo. Z daleka wyglądają jak wielkie, szare głazy. Od czasu do czasu machną ogonem, poruszą nogą. Wstają szybko, bez ociągania się, ale Kyan lubi pogwiazdorzyć. Wczoraj, przed godziną siódmą, całe stado łącznie z maluchami już od dawna witało się nowym dniem, a Kyan spał w najlepsze. Mała Junha usiłowała go obudzić, podpierała go swoim ciałem, ale brat nie reagował.  Wreszcie zrezygnowała i położyła się obok niego. Thabo uznał, że on też jeszcze powinien pospać i ułożył się pomiędzy mamą i babcią Indrą. Kyan sprawia wrażenie znudzonego, nie ma z kim pomocować się. Słoniki jeszcze za małe, matki nie tyka, Kina to już też taka matrona i tylko War War czasami stanie do zapasów, ale to zbyt mało. Może opiekunowie pozwalają Kyanowi wejść na wybieg Maurica, ale to tylko moje domysły. Szwagrowie bardzo się lubili smile.
bandicam_2018-05-13_10-18-33-584.jpg

Thabo częściej przebywa w towarzystwie Indry niż swojej matki, ale Kina wydaje się, nie rozpacza z tego powodu. Na fotosie pierwsza idzie Indra, na końcu Kina.
bandicam_2018-05-09_10-07-07-815.jpg

025.gif025.gif

To ja, Thabo.
32215186_1633600236677632_7208968354248261632_n.jpg 

#49 2018-05-27 17:40:19

Ria
Bocianolub

27.05. - niedziela

Samiec Maurice jest już razem ze słonicami i swoimi dziećmi. Pierwszy raz zobaczyłam go na wspólnym wybiegu kilka dni temu. Trochę zaczepiał War War, a może to było tylko takie przekomarzanie się, jak to z teściową? Kina trochę chodziła za nim, Indra również.

Maurice sam i z młodszym szwagrem Kyanem.
Maurice.jpg

s_onie_2.jpg

Maurice z Indrą.
s_onie_1.jpg

No i na koniec ciekawy obrazek. Indra oddała mocz w obecności Maurice, a on poprzez obwąchanie sprawdził jej płodność. Dowiedziałam się o tym z forum i identyczną scenkę zaobserwowałam w San Diego u słoni afrykańskich. Jeżeli niepłodna, nie ma krycia. Trzeba czekać na ruję.
Indra_i_Maurice.jpg

Przy okazji... Maurice też się kiwa, jak Indra i jej matka War War. 

#50 2018-06-10 17:34:47

Ria
Bocianolub

10.06. – niedziela

Co nowego w słoniowej rodzinie? Dwa dni temu padał solidny deszcz i wszystkie słonie były na wybiegu. Widać było, że ten deszcz sprawia im radość.
bandicam_2018-06-08_13-22-43-317.jpg

Zatrzymałam się trochę dłużej na podglądzie w ten deszczowy dzień, bo lubię deszcz i mogłam przypatrzeć się randce Indry i Maurice. Popluskali się w sadzawce, obejmowali trąbami, Maurice przyjaźnie kilka razy dziobnął Indrę siekaczami, wszystko wedle słoniowych zasad. Potem zjawił się Kyan i Kina ze słoniątkami. Kinę matka tolerowała, ale Kyana przepędzała. Babcia War War nie pokazała się. Zauważyłam, że nie przeszkadza w randkach smile .

https://youtu.be/6I76r5rCE10   

Stopka

Forum oparte na FluxBB