KARMNIK.TV i BOCIANY.TV - FORUM

Wszystko o bocianach z Raszkowa, Lewkowa i Przygodzic (pow. ostrowski)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#426 2018-08-10 18:52:58

Ria
Bocianolub
Data rejestracji: 2012-05-01
Liczba postów: 2,832

Odp: Sezon 2018

A gdzie trzeci bocianek? Wróciły między godziną 18:27 - 18:37.

bandicam_2018-08-10_18-49-27-330.jpg
bandicam_2018-08-10_18-49-39-957.jpg 

"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta"   Oscar Wilde

#427 2018-08-10 19:41:02

Ria
Bocianolub

Już jest cała trójka. Kamień z serca, mogę komputer wyłączyć. Z ogromną satysfakcją muszę przyznać, że te nasze bocianki są bardzo inteligentne i niezwykle utalentowane. Przeczytały mój SMS.  Jak one to zrobiły hmm?

bandicam_2018-08-10_19-30-14-499.jpg 

#428 2018-08-10 20:55:44

iga
Bocianolub
Data rejestracji: 2013-04-24
Liczba postów: 1,209

Inteligentne , utalentowane , nic w tym dziwnego to po Chrzestnej mają smile
Ja trafiłam na kolację . Karmiciel dostarczył  smakowitości i odleciał  .

g6b12nnuffsobfgs1u6.jpg
1dhzbmkmajzc9x7sfd.jpg

Ria  , czy całą wyprawkę  już spakowałaś ? czy  o wszystkim pamiętałaś ?

#429 2018-08-11 07:42:57

iga
Bocianolub

11 sierpnia - sobota 

To  już  chyba  ostatnia  sobota z młodymi  w gnieździe .

ok5x4ds3at0msmedtk.png

#430 2018-08-11 08:30:00

Ria
Bocianolub

Iga, ja Tobie bardzo dziękuję za stwierdzenie, że te niezwykłe zdolności i równie niezwykłą inteligencję bocianki mają po mnie. Ty zawsze trafiasz w sedno i masz całkowitą rację i nie schodź z tej drogi! Kocham ludzi z poczuciem humoru big_smile. Pytasz o wyprawkę… Wydaje mi się, że skompletowałam wszystko co będzie im potrzebne, ale mogłam o czymś zapomnieć. Zastanawiam się też czy jeszcze nie dołożyć im parę dolców albo euro. Forsa zawsze się przyda.

Stan gniazda zerowy, ale znowu przyjdzie wieczór i noc i z zera zrobi się trójka.
bandicam_2018-08-11_08-28-52-566.jpg

#431 2018-08-11 19:51:12

Ria
Bocianolub

Już wróciły na swoje śmieci, czyli do domu. Wydają się takie rozleniwione, senne. Ja myślę, że już sobie dobrze radzą ze zdobyciem pokarmu. Gdyby były głodne inaczej by się zachowywały. A jakie czyściutkie w tych promieniach słońca, aż miło popatrzeć.

bandicam_2018-08-11_19-47-24-925.jpg 

#432 2018-08-12 14:03:53

Ria
Bocianolub

12.08. - niedziela

Nie wiem jak jeszcze długo młode Arciki będą z nami, ale czas rozstania się zbliża, a ja muszę zaopatrzyć ich w wyprawkę i parę życiowych uwag. Muszę zrobić to już dzisiaj, bo nie uznaję przygotowań na ostatni dzwonek neutral.

************************************************
ssss.jpg

egnajcie_bocianki.jpg

Bocianki - przygotowałam wam trochę niezbędnych rzeczy do podróży. Skarpetki i czapki proszę wkładać w zimne noce, bo takie będą, chipsy z żaby przekąszajcie w ciągu dnia, są lekkostrawne, a ćmy lux zjadajcie wieczorem przed snem. Maniek, tobie powierzam pieniądze, bo jesteś najstarszy i najrozsądniejszy. Kup Kropkowi i Malwince to i owo, ale bez szaleństw. Pieniądze na ulicy nie leżą i nie można szastać nimi na prawo i na lewo. Szczególnie nie daj się naciągać Malwi, bo jej się marzy, że w każdym kraju, przez który będziecie przelatywać, kupi sobie kapelusz. Może kupić jeden, najwyżej dwa, ale nic więcej i przypilnuj z Kropkiem, aby przy waszej siostrze nie kręciło się zbyt dużo młodych bocianów. Ona ma się uczyć, a nie wzdychać do chłopaków. Wy też nie rozglądajcie się za bocianiczkami. Na to przyjdzie czas za trzy, cztery lata. Teraz macie poznawać świat i dorastać bez żadnych obciążeń moralnych. Słuchajcie swoich Przewodników, bądźcie uprzejmi i koleżeńscy, ale jak ktoś wam za bardzo podskoczy, to najpierw ostrzeżenie, a potem wiecie co macie robić. Szybko, skutecznie, ale bez ofiar. Nie znoszę przemocy. Dialog czy nawet monolog jest znacznie lepszy. Zawartość koszyka rozdzielcie między sobą, ale Malwiny zbytnio nie obciążajcie. Wiecie, że ona jest delikatna i najmłodsza i koniecznie trzymajcie się razem, a wszystko będzie dobrze. 

#433 2018-08-12 20:47:33

iga
Bocianolub

Nie  przyleciały  te nasze szczęścia. Czekam na  nie  ,zaglądam . Gniazdo  puste  na forum brak informacji  o przylocie.
Pięknoty  wiem ,że  taki  wasz i nasz los ale może  jeszcze nie  dziś .  Ria  taką piękną wyprawkę dla was przygotowała , kaską hojnie sypnęła , nic nie żałowała .  A te cenne  rady , wskazówki - nieocenione  dla młodych niedoświadczonych bocianków.
Mam nadzieję , że  jeszcze się pokażą  by pomachać skrzydłami  za wspaniałą wyprawkę i na pożegnanie nam wszystkim.

ck9fymd2fndoi57vjvbo.png

Nadal ich nie ma  i przypuszczam , że  już poprzednią noc nie nocowały  w gnieździe. Wczoraj  po godz 20 -tej  wyleciały  i dokąd można było  coś zobaczyć nie powróciły . Dzisiaj  rano też nikt  nie monitował , że  je spotkał .

#434 2018-08-13 09:13:11

Ria
Bocianolub

13.08. - poniedziałek

Wcięło nasze robaczki, ale nie martw się Iga, jeszcze nam się pokażą. I dobrze, że już nie śpią w domu. Koniec z wygodnictwem, teraz trzeba przechodzić szkołę przetrwania. Biedactwa... wink

bandicam_2018-08-13_09-05-25-740.jpg 

#435 2018-08-14 17:13:39

iga
Bocianolub

14 sierpnia - wtorek

Mnie nachodzi  co raz większe zwątpienie na  wizytę  młodych w gnieździe . Rodziców tez nie spotkałam ale  na nie jeszcze liczę . W Raszkowie , Przygodzicach rodzice  wracają  do gniazd, odpoczywają , Raszki nawet miłośnym uniesieniom się oddają a w Lewkowie pustka. Prawie  oczy wypatrzyłam , prawie odcisków się nabawiłam i tylko ta powiewająca  biała płachta co chwila zrywa mnie czy to czasem nie nadleciały bociany .

bmivifyk3fn7zfr7e7wi.png

Dobrze Ria zrobiłaś  , że  nie zostawiłaś  tej wspaniałej wyprawki  w gnieździe . Wróble i inne drobne tam szaleją to by mogły pomyśleć że dla nich a  dolary  wiatr by  rozwiał po całym Lewkowie. Polecą   trasą  przez Twoje miasto  i  zabiorą  wszystko co przygotowałaś tylko musisz  wystawić na balkon.
I tak oto  dobiega końca  tegoroczna  przygoda z Lewkowiakami .

#436 2018-08-15 10:08:01

Ria
Bocianolub

15.08. – niedziela

Iga, ja nie o wszystkim informowałam na Forum, ale wyprawka trafiła do naszych bocianków i list również. Wystawiłam to w bezpiecznym miejscu, przy stodole, na polu Arcików. Fanty porozdawane, misja spełniona. Jak zamyka się oczy, intensywnie się myśli, to można wszystko zobaczyć. Dowodem poniższe zdjęcia.
www.jpg

W chwili obecnej wink. Autor zdjęcia - Ostrowianka.
30lipiec_2018_4.jpg

I na poważnie… W tym roku odloty bocianów nastąpiły dwa tygodnie wcześniej. Przyczyny nie są znane. Może to mieć związek ze zmianami klimatycznymi, suszą. Zwierzęta są mądre, wiedzą co robią.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … tolog.html

Skoro już udały się w swoją wielką podróż i znowu tak się smutno człowiekowi zrobiło, to pożegnam je nostalgicznym utworem Lot kondora. Kondor to nie bocian, ale wznoszą się na podobne wysokości; kondor 4500 m, a bocian 4800. Jest lepszy i równie majestatycznie się prezentuje. Najwyżej latającym ptakiem jest sęp plamisty – 11.300 m.

http://dinoanimals.pl/zwierzeta/najwyze … aki-top10/

Słuchamy…

https://www.youtube.com/watch?v=QqJvqMeaDtU 

#437 2018-08-16 11:35:10

iga
Bocianolub

16 sierpnia  -  czwartek

Ja wlepiam oczy w gniazdo , za stodołę nie chodzę smile.  Ria a Ty  jak zawsze  pomyślisz o wszystkim. To mnie  uspokoiłaś , że w podróż udały się  dobrze  wyposażone . Natomiast  Arcik  z Profesją to mnie zawodzą oj bardzo . Nie wierzę , że  razem z dzieciakami  poleciały . Gdzieś  pewnie  po włościach  jeszcze  spacerują  a gniazdo   my musimy  pilnować .

Ria , dzięki  za informacje  o wysokościach na jakie  wznoszą się miedzy innymi  bociany  i muszę  przyznać , że  osiągi  mają imponujące .

Ja jeszcze  dorzucę  nasza  piękną trójkę z ostatniego  wieczoru kiedy były  widziane . Słonce dodało im jeszcze uroku . Chyba  nikt nie przypuszczał  , że  to ostatnie  spotkanie a one  stały  takie zadumane , one  wiedziały .

54zdh18u36jgu7pax0h0.gif

i jeszcze  zbliżenie

hxpm5rok7x2sve83dn.jpg

#438 2018-08-20 15:28:12

iga
Bocianolub

20 sierpnia - poniedziałek 

To już ponad tydzień od kiedy  gniazdo  puste. Nie przypominam sobie  takiego sezonu , kiedy po wylocie młodych rodzice nie pokazali się w gnieździe .  Każdy sezon  coś nowego  przynosi  ale  niezmiennie  oczekuję  podsumowanie sezonu , Ria  chyba nas nie zawiedziesz .

Spotkałam  natomiast  na dachu  stodoły  parę spacerujących  kotów.

g2c0dwtswo04oob6wh.jpg
xjsx1qebyjhjw82gtaf.jpg

#439 2018-08-22 11:28:46

Ria
Bocianolub

22.08. - środa

Nie ma bocianków, nie ma Arcika, Profesji -  kolejny bociani sezon 2018 już się zakończył. W tym roku trochę za wcześnie, ale przecież na to nie mamy wpływu. Możemy tylko powspominać ten miniony czas, przypomnieć sobie pewne fakty.

Nasz Arcik zjawił się w Lewkowie 31 marca, a po kilku dniach sprowadził sobie swoją Profesję. Towarzysko to chyba trochę namieszał w tych bocianich kręgach, bo jeszcze jedna samica była nim zainteresowana, ale Profesja skutecznie przepędziła rywalkę. Samiec nie miał tu nic do gadania. To samica wybiera partnera. Jak już złapie porządnego bociana, to go nie wypuści – chyba, że ta druga jest znacznie silniejsza. Arcik to bocian mądry, dojrzały, taki co to i posprząta i dzieci wychowa i o rodzinę zadba. Która by nie chciała takiego męża?! Muszę jednak sprawiedliwie dodać, że Profesja też była z dobrej gliny ulepiona i ze swoich obowiązków bardzo dobrze się wywiązywała. Po dwóch tygodniach pojawiło się jajo, a potem sypnęły się kolejne. W sumie w dołku grzały się cztery jaja, z których wyszły trzy pisklaki. Wykluły się w dwudniowych odstępach; najstarszy 20 maja, najmłodszy 24 maja. Nie muszę nikogo zapewniać, że wszystkie trzy były przecudnej urody, przyjaźnie do siebie nastawione i tylko przy posiłkach żadne braterstwo się nie liczyło. Nie było sentymentów, ani dobrych obyczajów, tylko pierwotny instynkt. Dorwać się do jedzenia za wszelką cenę, wyrwać zwisające resztki z dzioba młodszych i rosnąć w siłę. Bocianki były zdrowe, rozwijały się prawidłowo wg schematu. Najstarszy Maniek największy, średni Kropek trochę mniejszy i najmłodsza Malwinka najdrobniejsza.

ostrowianka.jpg

Po dwóch tygodniach, w pierwszej dekadzie czerwca, maluchy zaczęły stawać na nogi, robić pierwsze kroki, zostawać w gnieździe bez opieki rodziców, najpierw krótko, potem coraz dłużej i zaczęło się dorastanie. Pod koniec miesiąca Malwinie przydarzyła się bardzo niemiła przygoda. Połknęła sznurek, który gdzieś w dziobie, krtani się zaklinował, a drugi koniec sznurka był wprasowany w podłoże gniazda. Bez pomocy człowieka bocianek nie uwolniłby się. Malwinkę uratował monitoring, a co dzieje się w gniazdach gdzie ludzkie oko nie sięga?

https://youtu.be/4bygVkJmo38

Początek lipca to podskoki bocianków, potem skoki, jeszcze później mistrzowskie skoki i wreszcie pierwszy wylot. Tutaj Maniek się nie popisał, ustąpił pierwszeństwa Kropkowi, ale Kropek nie popisywał się swoją wyższością nad bratem. Raczej sprawiał wrażenie, że psychicznie mu pomaga i w końcu po czterech dniach złamał Mańka. Poszybowali razem. Kolejne cztery dni przekonywali Malwinę do wspólnych lotów i Malwa też przełamała swój strach i dołączyła do braci. Żerowały na pobliskim polu, ale też i zawierały znajomości w środowisku młodzieży. Przyprowadziły nawet do swojego gniazda dwóch kolegów i pewnie cała piątka oczekiwała na jakiś poczęstunek ze strony gospodarzy, bo rodzice jeszcze podkarmiali, ale Arcik i Profesja jakoś rozminęli się z gościnnością. Albo uznali, że młodzież powinna już być całkowicie samodzielna, albo z powodu suszy były kłopoty z prowiantem.
Gniazdo coraz częściej było puste. Wracały późnym popołudniem, nocowały w nim, wcześnie rano wyruszały na swoje rewiry i w końcu to się skończyło. Dołączyły do gromady młodych bocianów, do tej wspólnoty, którą nazywają sejmikiem. To ich pierwszy sejmik, pierwsza długa i uciążliwa podróż i pierwszy etap dorosłości. Nasze bocianki nie mają obrączek. Nie muszę się martwić, że jakieś kamyczki wpadną pod obrączkę i zranią nogę. Ostatni raz Mańka, Kropka i Malwinkę widzieliśmy 11 sierpnia. Do tej pory nie pojawił się również Arcik i Profesja, czyli też odlecieli. Bez pożegnania!

Pomyślnych lotów!!! Do przyszłego roku!!!   

#440 2018-08-23 10:51:01

iga
Bocianolub

23 sierpnia  -  czwartek

Ria , na Ciebie  zawsze  można  liczyć .  Tak jak  nie zawiodłaś Malwinki , kiedy potrzebowała  pomocy , tak nie zawodzisz w pięknym podsumowaniu  sezonu.  Ponad 4  m-ce  obserwacji  w pigułce ale jakże  treściwej .
Filmik  z akcji pomocy  - ratowania  Malwinki , zawiera  wszystko  co ludzie wiedzieć powinni . To piękne , że  są " Piękni " ludzie  na świecie  i Ty  w ich gronie .
Ria , czytać Twoje posty  i czasem dorzucić coś od siebie  to czysta przyjemność .  Dzięki  Ria  ❤

Stopka

Forum oparte na FluxBB